Zásobovanie bánk v eurozóne peniazmi sa v apríli zrýchlilo

Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 29. mája (TASR) - Zásobovanie bánk v eurozóne peniazmi sa v apríli zrýchlilo. Ale objem úverov, ktoré poskytli firmám aj domácnostiam, napriek tomu stagnoval. Vyplýva to z najnovších údajov Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa údajov ECB o vývoji peňažnej zásoby M3, ktorá je kľúčovým ukazovateľom stavu hotovosti v ekonomike, medziročné tempo rastu M3 sa v apríli zrýchlilo na 5,3 % z marcových 4,6 %. Prekonalo aj odhady analytikov, ktorí očakávali, že stúpne o 4,9 %.

Priemerné tempo rastu M3 za tri mesiace, teda od začiatku februára do konca apríla, dosiahlo 4,7 %, čo je tiež zrýchlenie v porovnaní so zvýšením M3 o 4,2 % v období január - marec 2015.

Ale medziročné tempo rastu úverov, ktoré komerčné banky poskytli súkromnému sektoru v eurozóne, zostalo v apríli na úrovni 0,8 %. Aj za trojmesačné obdobie od začiatku februára do konca apríla tempo rastu úverov pre súkromný sektor stagnovalo na úrovni 0,2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.