Švajčiarska ekonomika by tento rok mala vzrásť o 0,4 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bern 12. júna (TASR) - Švajčiarsky ekonomický inštitút KOF zlepšil prognózu vývoja ekonomiky na tento aj budúci rok, na druhej strane zhoršil vyhliadky v oblasti vývoja inflácie. Informoval o tom portál RTTNews.

Hospodársky rast zotrvá podľa KOF tento rok na nízkej úrovni, čo je dôsledok silného kurzu franku a relatívne slabého tempa zotavovania svetovej ekonomiky, no mal by byť o niečo rýchlejší, než inštitút predpokladal pred tromi mesiacmi. Zatiaľ čo v marci odhadoval tohtoročný rast ekonomiky na úrovni 0,2 %, najnovšie počíta s tým, že dosiahne 0,4 %.

V strednodobom horizonte by ekonomiku mala podporiť zlepšujúca sa ekonomická situácia v Európe. Výhľad rastu na rok 2016 zlepšil KOF z 1 % na 1,3 %.

Na druhej strane inštitút upozorňuje, že pokles spotrebiteľských cien bude pokračovať, pričom bude výraznejší, než očakával v marci. Najnovšie počíta s tým, že ceny tento rok klesnú o 1,1 %, zatiaľ čo v marci odhadoval ich pokles na úrovni 0,8 %. Čo sa týka budúceho roka, pokles cien odhaduje na úrovni 0,3 %, pritom v marci predpokladal nulový rast.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.