Inštitúcie EÚ sa dohodli na ukončení poplatkov za roaming od júna 2017

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 30. júna (TASR) - Inštitúciám EÚ sa dnes ráno podarilo dosiahnuť dohodu o zrušení roamingových poplatkov a o zárukách otvoreného internetu.

Takmer dva roky po tom, ako Európska komisia (EK) predložila návrh jednotného trhu s telekomunikáciami, bola dosiahnutá spoločná dohoda s Európskym parlamentom a členskými štátmi (Rada). Kompromis bol dosiahnutý v rámci takzvaného trialógu, čiže rokovaniach medzi troma uvedenými inštitúciami.

V praxi to znamená, že vysoké telefónne účty po pobyte v zahraničí, nespoľahlivé internetové pripojenie počas služobnej cesty a podobné zlé skúsenosti už budú čoskoro minulosťou. Koniec poplatkov za roaming by podľa kompromisnej dohody mal nastať o dva roky, 15. júna 2017.

Pri cestovaní v rámci EÚ používatelia mobilných telefónov budú platiť rovnakú cenu ako v domovskom štáte, bez dodatočných poplatkov. Zároveň silné pravidlá o neutralite sietí budú chrániť právo každého Európana na nediskriminačný prístup k obsahu internetu.

Občania EÚ však nemusia čakať na zníženie poplatkov za roaming až do 15. júna 2017. Už od apríla 2016 sa bude za hovory zo zahraničia platiť len symbolický roamingový poplatok (0,05 eur/min), za textové správy (0,02 eura) a objem dát (0,05 eur/MB). Od apríla budúceho roka budú Európania platiť o 75 % menej, ako sú súčasné cenové stropy.

Pokiaľ ide o sieťovú neutralitu – užívatelia už nebudú pociťovať diferencovaný prístup v závislosti od prevádzkovateľa webstránky či online služby. Umelé blokovanie a spomaľovanie obsahu už nebude dovolené. Žiadna služba sa nebude spomaľovať len preto, že prevádzkovateľ stránky si "nepriplatil" u prevádzkovateľa internetových služieb za privilegovaný prístup.

Uvedené opatrenia budú doplnené ambicióznym prepracovaním pravidiel EÚ v oblasti telekomunikácií v roku 2016. Reforma bude zahŕňať efektívnejšiu koordináciu spektra na úrovni EÚ. Komisia chce vytváraním správnych podmienok pre digitálne siete a služby uľahčiť budovanie jednotného digitálneho trhu.

Eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Günther Oettinger privítal dnešnú medziinštitucionálnu dohodu. Spresnil, že ukončenie poplatkov za roaming a stanovenie pragmatických pravidiel neutrality siete v celej EÚ sú dôležité pre spotrebiteľov aj pre podniky v období digitálnej ekonomiky.

Počas posledných desiatich rokov exekutíva EÚ neustále pracuje na znižovaní poplatkov za roaming na území únie. Ceny za roamingové hovory, SMS-ky a prenos dát sa od roku 2007 znížili o 80 %. Dátový roaming je teraz až o 91 % lacnejší v porovnaní s rokom 2007.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.