Priemerný Slovák si zo svojho platu môže kúpiť 0,68 m2 nehnuteľnosti

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 18. júla (TASR) – V prvom tohtoročnom štvrťroku si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu mohol dovoliť kúpiť približne 0,68 štvorcového metra (m2) bytu alebo domu. Poukázala na to Poštová banka na základe údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli o 0,4 % a m2 sa v úvode roka predával v priemere za 1226 eur.

Najdrahšie nehnuteľnosti boli v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1682 eur za m2, nasleduje košický región s cenou 941 eur za m2. Naopak, najlacnejšie si možno kúpiť strechu nad hlavou v nitrianskom regióne, kde sa priemerná cena pohybuje na úrovni 572 eur za m2. „Byty a domy v Bratislave a okolí sú tak až takmer trojnásobne drahšie ako v Nitrianskom kraji a približne dvojnásobné v porovnaní s ostatnými našimi regiónmi,“ zhodnotila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Ako upozornila, ekonomická dostupnosť bývania sa na Slovensku v posledných rokoch zvyšuje, a to aj vďaka nižšej miere nezamestnanosti a rastúcim mzdám. V prvom štvrťroku 2015 si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu mohol kúpiť zhruba 0,68 m2 bytu alebo domu. Ceny nehnuteľností sú najnižšie v okolí Nitry a Trenčína, kde si takýto obyvateľ môže zo svojho platu kúpiť 1,21 m2. Bratislavčania si zo svojho priemerného zárobku môžu dovoliť len 0,66 m2 nehnuteľnosti.

„Napriek najvyššej priemernej hrubej mzde je tak zaobstaranie si vlastného bývania pre obyvateľov Bratislavy a okolia veľmi ťažké, a to z dôvodu vysokých cien nehnuteľností. V ostatných regiónoch Slovenska je síce dostupnosť bývania vyššia, problémom je ale vysoká nezamestnanosť, ktorá mnohým obyvateľom neumožňuje na vlastné bývanie ani len pomyslieť,“ uviedla Glasová.

K oživovaniu cien na trhu s nehnuteľnosťami dochádza aj podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat. V prvom kvartáli medziročne klesli ceny bytov a domov už len v šiestich krajinách Európskej únie (EÚ), kým na začiatku vlaňajška ich bolo až 11. V únii ako celku boli nehnuteľnosti o 2,5 % drahšie ako pred rokom a v eurozóne o 0,9 %. Na Slovensku zaznamenal Eurostat z dôvodu odlišnej metodiky rýchlejší rast ako národná banka.

V rámci krajín EÚ medziročne zlacneli nehnuteľnosti najvýraznejšie v Lotyšsku, a to o 5,8 %. Drahšie boli v úvode roka byty a domy v 19 krajinách únie, za ktoré boli údaje dostupné. Najviac, až o 16,8 %, zdraželi nehnuteľnosti v Írsku. V Maďarsku ceny bytov a domov vzrástli o 9,7 % a v Česku o 3,1 %. V Rakúsku síce klesli, ale len mierne o 0,5 %.

Situáciu na slovenskom realitnom trhu budú podľa analytičky aj po zvyšok roka ovplyvňovať nízke úrokové sadzby na úveroch na bývanie, priaznivý vývoj v ekonomike, klesajúca nezamestnanosť či rastúce mzdy. „Preto predpokladáme, že ceny nehnuteľností budú tento rok mierne rásť. Žiadne výrazné zvyšovanie cien však neočakávame, keďže miera nezamestnanosti je u nás stále pomerne vysoká, čo bude aj naďalej brzdiť rast cien bytov a domov,“ uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.