Rezort dopravy pripravuje súťaž na trať do Banskej Bystrice

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 18. júla (TASR) - Rezort dopravy pripravuje súťaž, ktorou vyberie dopravcu na vypravovanie vlakov na trase z Bratislavy do Banskej Bystrice. Na trať tak môže prísť súkromná firma. Kedy presne sa tender vyhlási, však ministerstvo dopravy ešte nevie povedať. "Presný termín vypísania súťaže nie je dnes možné predpovedať," uviedol pre TASR hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Martin Kóňa.

Ministerstvo informovalo o tom, že plánuje liberalizovať túto trať ešte začiatkom marca tohto roku. "Pripravujeme súťažné podmienky aj formu súťaže tak, aby bola plne v súlade s platnou legislatívou," dodal Kóňa.

Technicky je pritom možné, aby súkromný dopravca vstúpil na túto trať najskôr od decembra 2015. Či sa ale tento termín podarí naplniť, to závisí od priebehu súťaže.

Aj súkromník by na tejto trase jazdil s dotáciou od štátu. To znamená, že by išlo o druhú takúto trať na Slovensku. Na podobnom princípe v súčasnosti vypravuje vlaky len spoločnosť RegioJet na trase z Bratislavy do Komárna.

Štát si vybral železničný úsek z Bratislavy do Banskej Bystrice preto, lebo ide o ucelenú linku, ktorá má dostatočný objem vlakových výkonov, čiže približne 1,3 milióna vlakových kilometrov. Je teda dostatočne veľká so samostatným súborom vlakov a možno ju prevádzkovať s menším rizikom zlyhania.

Do súťaže o trať sa pravdepodobne prihlási aj štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá vlaky na trase vypravuje v súčasnosti. Záujem o tento tender už skôr avizovali i viacerí súkromní dopravcovia, napríklad Arriva Slovensko, RegioJet či LEO Express.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.