Meteorológovia varujú celé Slovensko: Teploty budú tropické

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 18. júla (TASR) - Horúčavy budú na Slovensku pokračovať aj dnes. Meteorológovia vystríhajú pred vysokými teplotami vzduchu na celom území. Teploty sa na väčšine územia môžu vyšplhať až na 38 stupňov Celzia. V severných oblastiach sa očakávajú teploty do 34 stupňov Celzia.

"Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Výstraha pred teplotami vydaná na sobotu, 18. júla 2015 Foto: shmu.sk

Treba preto pamätať na dodržiavanie pitného režimu. "Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd," pripomína hlavný hygienik Ivan Rovný. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach.

Výstraha pred teplotami vydaná na nedeľu, 19. júla 2015 Foto: shmu.sk

Horúčavy prinášajú so sebou zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Vtedy človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Len v piatok (17.7.) pre horúčavy skolabovali na Slovensku desiatky ľudí. Viac sú ohrozené ženy. Problém môžu mať napríklad i ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, ako aj starší ľudia.

V takýchto horúcich dňoch sa odporúča obmedziť fyzické aktivity a pohyb na priamom slnku. "Stravu treba zvoliť ľahšiu, oblečenie vzdušné. Pri dlhšom pohybe vonku je vhodné mať pokrývku hlavy. Vetrať je dobré najmä ráno a večer a celý deň podľa možností tieniť. Klimatizácia by mala byť nastavená tak, aby teplotný rozdiel oproti vonkajšiemu prostrediu bol maximálne päť až sedem stupňov Celzia," pripomína primárka Centrálneho príjmu Nemocnice Ružinov UNB Renáta Vandriaková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.