VIDEO: Štrajk zamestnancov metra skomplikoval Londýnčanom život

Ľudia stoja v rade na autobus na zastávke Victoria Staion 6. augusta 2015 v Londýne. Foto: TASR/AP

Londýn 6. augusta (TASR) - Milióny Londýnčanov dnes riešili, ako sa dostanú do zamestnania, pretože metro sa v dôsledku 24-hodinového štrajku svojich zamestnancov už po druhý raz za mesiac celkom zastavilo, informovala agentúra Reuters. Zamestnanci najstaršej podzemnej dráhy na svete odmietajú víkendovú nočnú prevádzku, ktorá sa má začať 12. septembra.

Namiesto siete metra, ktoré denne eviduje asi štyri milióny jázd cestujúcich, využívajú ľudia vo zvýšenom počte autá, lodnú dopravu na Temži, bicykle a preplnené autobusy.

Na snímke tisíce bicyklov na stanici metra Paddington 6. augusta 2015 v Londýne. Foto: TASR/AP

"Odbory by mali pristúpiť na veľmi férovú ponuku, ktorú dostali od (spoločnosti) London Underground a ušetriť Londýnčanov nezmyselného štrajku," napísal starosta Londýna Boris Johnson na Twitteri.

Dopravný podnik hlavného mesta Transport for London (TfL) informoval, že posilnil dopravu o 250 autobusov, aby sa ľudia dostali do zamestnania, ale podobný štrajk v júli vyústil do dlhých radov čakajúcich na zastávkach autobusov a stanovištiach taxislužby.

Ľudia stoja v rade na autobus na zastávke Victoria Staion 6. augusta 2015 v Londýne. Foto: TASR/AP

Výkonný riaditeľ London Underground, Nick Brown, povedal, že ponuka odborom zahŕňa dvojpercentné zvýšenie miezd, čo je viac ako vyrovnanie inflácie, jednorazovú platbu vo výške 500 libier (716 eur) a sľub, že rušňovodiči budú mať rovnaký počet voľných víkendov ako doteraz. Dĺžka dovolenky zostáva rovnaká - 43 dní pre rušňovodičov a 52 dní pre staničných pracovníkov metra.

Cyklistka prechádza okolo zamknutého vstupu do stanice metra Paddington 6. augusta 2015 v Londýne. Foto: TASR/AP

"Vypočuli sme si ich obavy o rovnováhu práce a osobného života a predložili sme im mimoriadne férovú, zrevidovanú ponuku," dodal Brown.

Ľudia stoja v rade na autobus na zastávke Victoria Station 6. augusta 2015 v Londýne. Foto: TASR/AP

Všetky štyri odborové organizácie, ktoré sa zapojili do štrajku, uviedli, že nie sú proti nočnej prevádzke metra, namietajú však, že nočné zmeny zničia ich zamestnancom osobný život: "Doplatia na to nielen naši členovia, ale aj denne cestujúca verejnosť v Londýne, ktorá za to platí veľa peňazí a zistí, že od 12. septembra došlo k ústupkom v oblasti bezpečnosti a spoľahlivosti služieb metra," citovala odborárov agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.