Sagan je doma: Fanúšici ma tlačili celých 21 dní, vôbec som nešliapal

Tlačová konferencia s najúspešnejším slovenským cyklistom a štvornásobným držiteľom zeleného dresu na Tour de France Petrom Saganom v Bratislave 6. augusta 2015. Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 6. augusta (TASR) - Peter Sagan sa po prvý raz od skončenia prestížnej Tour de France vrátil do rodnej krajiny, aby sa tu stretol so svojimi fanúšikmi. Na petržalskom Tyršovom nábreží privítalo štvornásobného držiteľa zeleného dresu množstvo cyklistických nadšencov, ktorí mohli od svojho idolu získať fotky a autogramy. Jazdec stajne Tinkoff-Saxo sa im poďakoval za podporu a uviedol, že aj na francúzskych cestách sa občas cítil ako na Slovensku.

"Dnes sem prišlo veľa ľudí, čo ma teší a vážim si to. Prišiel som sem hlavne kvôli nim, aby som ich mohol pozdraviť. Chcem sa im poďakovať za podporu. Aj na Tour de France ich prišlo veľmi veľa a chalani v balíku hovorili, že prišli moji 'hooligans', všade boli slovenské vlajky. Je to veľmi príjemné. Ja som vlastne 21 dní ani nešliapal, nechal som sa tlačiť," povedal Sagan, ktorý strávi na Slovensku pár dní. Potom sa vráti späť do Monaka a bude sa pripravovať na španielsku Vueltu.

Dvadsaťpäťročný pretekár má za sebou ďalšiu úspešnú Tour, opäť sa mu však nepodarilo získať vytúžené piate etapové víťazstvo v kariére, na ktoré čaká už viac ako dva roky. Bol pritom k nemu opäť niekoľkokrát veľmi-veľmi blízko, veď na francúzskych cestách skončil až v piatich etapách na striebornej pozícii. Od začiatku tohtoročného podujatia bola jeho úloha v tíme Tinkoff-Saxo iná ako predtým v Cannondale. Všetko musel podriadiť práci pre Alberta Contadora, ktorý si brúsil zuby na celkovú klasifikáciu, no napokon sa musel uspokojiť s 5. priečkou. Sagan napriek tomu dokázal obhájiť zelený dres pre víťaza súťaže aktivity.

"Aj keď som nevyhral etapu, tak som s tohtoročnou Tour spokojný. Každá je o niečom inom, po každom jednom dni sa dá napísať celá kniha, vždy je toho veľmi veľa. Tento rok som bol v pozícii pomocníka pre Alberta Contadora. No nebolo to pre mňa niečo úplne nové, pretože som bol v podobnej úlohe už v Canonndale pre Vincenza Nibaliho," povedal Sagan.

S jeho výkonmi bola spokojnosť aj v tíme. "Hodnotili to dobre. Aj keď sme pred Tour hovorili, že ideme na žltý dres, bola to skôr len skúška. Alberto vyhral Giro, čo niečo stojí a organizmus nie najlepšie zregeneruje. Chcel sa pokúsiť vyhrať obe Tour... nevyšlo to. Potom sme sa pokúšali bojovať o pódium, no Alberto spadol a zase mal smolu. No podarilo sa nám vyhrať zelený dres, jednu etapu a veľa pódiových umiestnení, takže Tour pre nás dopadla dobre," pokračoval Sagan.

Aj keď tohtoročný profil bol najťažší za posledné ročníky, Saganovi ubehol v pohode. Väčšiu krízu mal iba v 18. etape. "Bola to druhá etapa po druhom voľnom dni. V tej prvej som bol ešte v úniku, ale v druhej som už mal krízu a išlo sa mi zle. Do cieľa som prišiel v 'grupette'. Ale bol som si istý, že tá etapa prejde a na druhý deň už bude dobre."

Po náročných trojtýždňových pretekoch sa stihol predstaviť na troch kritériách v Belgicku a Holandsku, z ktorých dve vyhral a v treťom bol druhý. Potom už nasledoval oddych. "Po Tour je najdôležitejšie si hlavne oddýchnuť, čo sa mi našťastie podarilo. Po pretekoch v Belgicku som bol s priateľkou na tri dni pri mori," povedal.

Voľnejší program ho čaká aj teraz v rodnej krajine, kde sa zdrží asi štyri až päť dní. Bicykel však neostane v rohu, keďže náročná sezóna pokračuje a Sagan sa musí pripravovať na ďalšie vrcholy. "Pôjdem na Vueltu, ktorá by pre mňa mohla byť dobrá príprava na majstrovstvá sveta. Nebude pre mňa prioritou, skôr sa tam chcem zapracovať do pretekárskeho rytmu. No ak by som sa ocitol na popredných pozíciách v etape, určite nepremrhám šancu na víťazstvo," načrtol svoj program. Keďže Vuelta nebude pre slovenského pretekára priorita, nie je jasné či ju aj dokončí. Vlani odstúpil v 14. etape, aby sa regeneroval pred svetovým šampionátom. "Zatiaľ neviem, ako to bude. Pred majstrovstvami sveta by som chcel ešte stihnúť vysokohorské sústredenie v USA. Na šampionáte by som mal štartovať aj v časovke družstiev, ale neviem, či bude čas aj na nejaké spoločné sústredenie. Z mojej skúsenosti viem, že sme ju išli najlepšie bez špeciálnej prípravy," dodal Sagan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.