Skvapalnený plyn z Poľska by mohol prispieť k zlacneniu ruského plynu

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 3. novembra (TASR) - Skvapalnený zemný plyn (LNG) z Poľska by mohol prispieť k zlacneniu dodávok ruského plynu. Uviedol to pre TASR analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida v reakcii na medializované správy, že koncom tohto roka z Kataru prídu prvé dodávky LNG do Poľska.

Poliaci vybudovaním terminálu na LNG a podpísaním dlhodobého kontraktu na nákup katarského plynu znižujú svoju závislosť od jedného dodávateľa plynu - ruského Gazpromu. "Nateraz sa javí prevádzka tohto terminálu ako drahá záležitosť voči obdobnej holandskej či belgickej infraštruktúre, ale časom im môže zlacnieť vďaka nákupom plynu zahraničnými, medzi inými aj slovenskými, českými či ukrajinskými odberateľmi," priblížil analytik.

"V priebehu niekoľkých rokov by sa totiž mala zväčšiť prepravná kapacita potrubí v smere na ČR a Ukrajinu, takže nakupovať a prepravovať plyn z poľského LNG terminálu bude môcť celý stredoeurópsky región. Práve táto alternatíva môže prispieť k zlacneniu dodávok ruského plynu pre jednotlivé krajiny, vrátane Slovenska," dodal Badida.

Portál denníka E15 30. októbra informoval, že v polovici decembra 2015 dorazí do poľského prístavu Šwinoujšcie prvý tanker s katarským skvapalneným zemným plynom. Tekutý plyn sa prečerpá do dvojice zásobníkov, do ktorých sa zmestí po 160.000 kubických metrov (m3) kvapaliny.

Zatiaľ jediným zákazníkom LNG terminálu je poľská štátna plynárenská spoločnosť PGNiG. Tá podpísala so spoločnosťou Qatargas 20-ročnú zmluvu na odber 1,2 miliardy m3 plynu ročne. Prvá komerčná dodávka LNG, ktorá sa dostane už do poľských plynovodov, príde z Kataru na budúci rok v lete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.