Výberové konania na policajných šéfov nebudú, Kaliňák si to rozmyslel

Na archívnej snímke v popredí minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 3. novembra (TASR) - Obsadzovanie vrcholových funkcií v Policajnom zbore (PZ) bude naďalej v rukách ministra vnútra. Pôvodný zámer, aby boli tieto pozície obsadzované cez výberové konania, napokon poslanci neschválili. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na dnešnom zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť uviedol, že je všeobecná vôľa, aby minister vnútra mal naďalej možnosť prichádzať so svojím tímom a menovať vrcholových predstaviteľov polície.

Kaliňák preto poslancov požiadal, aby navrhované výberové konania z jeho vládnej novely zákona o štátnej službe vypustili. Predseda výboru Jaroslav Baška (Smer-SD) súhlasil. "Bude to predložené v pléne ako pozmeňujúci návrh výboru," avizoval.

Daniel Lipšic (nezaradený) je presvedčený, že prvotným cieľom vládnej novely bolo krátko pred voľbami zabetónovať súčasných policajných funkcionárov. "Aj ja si myslím, že by ich mal naďalej vyberať minister vnútra, lebo je zodpovedný za rezort," povedal.

Pôvodná vládna novela hovorí, že prezident Policajného zboru, viceprezident Policajného zboru a generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra sa majú menovať alebo ustanovovať do funkcie na základe výberového konania. Tam sa mali overiť riadiace, organizačné a kontrolné schopnosti, odborné vedomosti, jazykové znalosti a ďalšie skutočnosti, ktoré je potrebné alebo vhodné overiť. Opozícia však namietala skutočnosť, že päťčlennú výberovú komisiu má kreovať sám minister vnútra, rovnako mal mať právomoc jej člena odvolať. Poslanci preto nevideli žiaden posun v porovnaní so súčasnosťou, keď policajného prezidenta navrhuje šéf rezortu vnútra.

Novela vypúšťa tiež možnosť odvolať nadriadeného bez udania dôvodu. Podľa ministerstva sa tým napĺňa zásada transparentnosti a právnej istoty. Lipšic však považuje za dôležité, aby sa pri funkcionároch zohľadňovali kariérne úspechy. "Ak by novela prišla na začiatku volebného obdobia, bola by to legitímna diskusia. Ak príde na jeho konci, je to len snaha zabetónovať súčasných funkcionárov. Ten zámer je úplne priehľadný," povedal Lipšic.

Podobný názor má aj exminister obrany Martin Fedor (nezaradený). "Škoda, že sme sa tým nezaoberali na začiatku volebného obdobia. Vláda sem s takým návrhom v tomto čase nemala chodiť," mysli si.

Kaliňák opozícii odkázal, že jeho návrh je vernou kópiou iniciatívy, s ktorou pred piatimi rokmi prišla vtedy vládnuca pravica. "Toto ste navrhli, keď ste boli vo vláde a my sme urobili skúšku, akým spôsobom zareagujete na vlastný legislatívny text," povedal Kaliňák, podľa ktorého opozícia preukázala politickú schizofréniu. Lipšic to odmietol a vyhlásil, že s takýmto návrhom pravica nikdy neprišla. "Prísť do parlamentu s tým, č sa niekto chytí zjavnej hlúposti, ktorú navrhujem, mi príde ako neprezieravé. Robiť si žarty z legislatívy, to mi už príde ako cirkus," dodal.

Výbor napokon novelu zákona o štátnej službe hlasmi poslancov Smeru-SD odobril a odporučil jej schválenie aj v pléne NR SR na novembrovej schôdzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.