SPP bude musieť zaplatiť vyše 11,4 mil. eur za tzv. Duckého zmenku

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 26. novembra (TASR) - Slovenský plynárenský priemysel (SPP) bude musieť vyplatiť asi 11,4 milióna eur plus úroky od roku 2005 českej firme DRAFT-OVA z Opavy za zmenku, ktorú v roku 1998 vystavil vtedajší riaditeľ podniku Ján Ducký. Vyplýva to z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) z 9. júna. Informoval o tom dnes denník Sme.

Aktuálny prípad je vôbec prvý, kedy bude štátna plynárenská spoločnosť naozaj musieť platiť. V 90. rokoch Ducký podpísal množstvo zmeniek na obrovské sumy. Zmenky boli pôvodne vystavené v prospech českej firmy Sezooz Group, Ducký nimi vraj chcel zaplatiť za dodávky technológií pre plynárne.

Ani dnes nie je známe, koľko zmeniek Ducký podpísal, na akú sumu celkovo a kde sa nachádzajú, pretože v účtovníctve vtedajšieho štátneho podniku SPP zaevidované neboli. V roku 1999 Duckého zavraždil neznámy páchateľ, prípad sa dodnes nepodarilo objasniť.

SPP a všetky neskoršie vlády považovali zmenky za neplatné alebo premlčané a odmietali ich vyplatiť.

Bratislavské súdy v rokoch 2006 až 2009 rozhodli trikrát v prospech českej firmy. Zvrátil to až vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka v roku 2010. ESĽP teraz povedal, že na jeho dovolanie sa neprihliada a platiť má pôvodný rozsudok súdu, podľa ktorého majú plynári platiť.

"SPP sa k súdnym sporom nevyjadruje," reagoval na otázky denníka Sme ohľadom vyplatenia zmenky hovorca SPP Michal Holeš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.