Francúzsky veľvyslanec: COP 21 je v podstate poslednou šancou na zmenu

Na snímke veľvyslanec Francúzskej republiky v Slovenskej republike Didier Lopinot. Archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 28. novembra (TASR) – Parížska konferencia COP 21 je poslednou šancou účinne reagovať a zvrátiť súčasný nepriaznivý klimatický stav. Pre TASR to uviedol francúzsky veľvyslanec v SR Didier Lopinot, ktorý verí, že sa na pôde COP 21 prijmú dohody o globálnych opatreniach vedúcich k redukcii emisií skleníkových plynov.

"Situácia je vážna, a preto o nej netreba iba hovoriť, ale je potrebné v tomto smere aj konať," zdôraznil francúzsky veľvyslanec. Diplomat takisto upozornil, že ak majú byť opatrenia účinné, nemožno sa na nich iba zhodnúť. "Každý ich musí aj dodržiavať," zdôraznil Lopinot. "Nebudú mať želaný efekt, ak ich niektoré krajiny budú rešpektovať a iné zasa nie, prípadne len sčasti,“ vysvetlil.

Riešenie súčasnej situácie vidí Lopinot v spoločnej snahe i ochote meniť terajšiu ekonomiku závislú na energii z fosílnych palív smerom k tzv. nízkouhlíkovej ekonomike, ktorá je menej náročná na spotrebu energie. "O tom je potrebné rokovať," zdôraznil veľvyslanec.

Pripomenul, že na konferencii sa zíde 147 vrcholných predstaviteľov štátov, medzi ktorými bude aj slovenský premiér Robert Fico. Francúzsky veľvyslanec poukázal na to, že takáto účasť je potvrdením dôležitosti konferencie a je o to pozoruhodnejšia, ak si uvedomíme, že podujatie sa uskutočňuje iba dva týždne potom, čo Parížom otriasli teroristické útoky. "Tak významná účasť je zároveň aj vyjadrením medzinárodnej solidarity," uviedol veľvyslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.