Odsúdili prvých účastníkov výtržností v Paríži, súd čaká ešte dvoch

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 2. decembra (TASR) - Trestný súd v Paríži vyniesol rozsudky nad dvoma účastníkmi nedeľňajších pouličných nepokojov v Paríži, do ktorých prerástol pôvodne pokojný pochod v predvečer konferencie OSN o klimatických zmenách konajúcej sa v Le Bourget pri Paríži.

V prvom prípade sudca vymeral 28-ročnému mužovi tri mesiace väzenia za útok na policajta, ktorému hodená fľaša spôsobila ľahké zranenie. Odsúdený sa pred súdom bránil, že hodil prázdnu plechovku a na nikoho špeciálne nemieril.

Jeho advokátka argumentovala, že jej mandant bol pod vplyvom alkoholu, a ubezpečovala, že určite nepatril k skupinám demonštrantov, ktoré prišli na Námestie republiky, aby "ničili a pobili sa". Vyzvala tiež súd, aby z prípadu nerobil precedens, keď uviedla, že "toto nie je proces s demonštráciou, ale s jednotlivcom".

V druhom prípade bola na pokutu 1000 eur odsúdená 25-ročná žena, ktorá si odmietla dať zobrať odtlačky prstov. Jej advokát vo svojej reči poukázal na nepomer medzi počtom ľudí zadržaných v nedeľu po násilnostiach - bolo ich vyše 300 - a začatím súdneho konania len nad dvoma osobami. Uviedol, že táto situácia "hraničí s výsmechom".

Obaja odsúdení boli uznaní ako vinní aj za neuposlúchnutie príkazu polície, ktorá dav na Námestí republiky opakovane vyzývala na rozchod. Mladí ľudia však pred súdom tvrdili, že policajné nariadenie nepočuli.

Francúzska televízia RTL informovala, že prokurátor pre oboch obvinených žiadal prísnejšie tresty: pre muža osem mesiacov väzenia, z toho štyri podmienečne, a pre ženu päť mesiacov odňatia slobody podmienečne.

RTL dodala, že zadržané sú naďalej dve osoby. Viac ako 300 zadržaných prepustili na slobodu už v pondelok.

Poriadková polícia zasahovala v nedeľu v uliciach vedúcich k Námestiu republiky po tom, čo skupina začala na jej príslušníkov hádzať fľaše a iné predmety. Zároveň vykrikovali "výnimočný stav" alebo "policajný štát".

Vo Francúzsku bol 14. novembra vyhlásený výnimočný stav po tom, čo deň predtým skupina teroristov zabila na rôznych miestach Paríža 130 ľudí.

Napriek platnému výnimočnému stavu a z toho vyplývajúceho zákazu hromadných akcií vytvorili v nedeľu stovky demonštrantov v Paríži niekoľko ľudských reťazí. Týmto spôsobom chceli pred klimatickým summitom OSN podporiť opatrenia na zastavenie globálneho otepľovania.

Jediná oficiálne povolená akcia sa konala práve na Námestí republiky v centre Paríža, kde občianske hnutie Avaaz rozmiestnilo približne 20.000 párov starých sandálov a topánok symbolizujúcich demonštrantov, ktorí nemohli prísť kvôli zákazu zhromaždení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.