Rokovania fínskej vlády s odborármi o škrtoch skončili bez dohody

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Helsinki 2. decembra (TASR) - Rokovania medzi fínskou pravicovou vládou a zástupcami odborových zväzov o tom, ako znížiť náklady a posilniť konkurencieschopnosť exportu, keďže ekonomika krajiny sa už tri roky zmieta v recesii, sa dnes skončili bez dohody. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Stura Fjadera, šéfa jedného z odborových zväzov.

Neúspech rokovaní znamená, že vláda začne napriek odporu odborov uskutočňovať svoj plán a zavádzať direktívnu legislatívu. Kabinet chce znížiť počet dní dovolenky, dovolenkové bonusy a aj sociálne dávky počas práceneschopnosti.

"Rokovania sa skončili, nebude žiadna dohoda. To je zlé," uviedol Fjader na sociálnej sieti Twitter.

"Očakával som spoločnú dohodu. Toto môže znamenať, že je pred nami vlna štrajkov," skonštatoval Aki Kangasharju, analytik Nordea Bank.

"Plán vlády je z dlhodobého hľadiska dobrý, ale hrozba štrajkov rozhodne vrhá tieň na rastové vyhliadky fínskej ekonomiky v nasledujúcom roku," vyhlásil s tým, že odborári sa pravdepodobne pokúsia dosiahnuť kompenzácie a za tieto škrty budú žiadať zvýšenie platov.

Približne 30.000 ľudí demonštrovalo v septembri v Helsinkách proti plánovaným škrtom. Bola to najväčšia protestná akcia od roku 1991. Štrajkujúci zablokovali železnice, prístavy a zastavili výrobu v papierňach.

Podľa vládnych odhadov Fínsko výrazne zaostáva za Nemeckom a Švédskom, čo sa týka konkurencieschopnosti v otázke nákladov na prácu. Výsledkom je strata podielu na globálnom exportnom trhu. Výkon fínskej ekonomiky už tretí rok klesá a zaostáva za všetkými členmi eurozóny s výnimkou Grécka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.