OSN: Rast globálnej ekonomiky sa zrýchli len mierne

Ilustračné foto Foto: CK Settour

New York 11. decembra (TASR) - Svetová ekonomika v nasledujúcich dvoch rokoch len mierne zvýši tempo svojho rastu, ktoré tento rok dosiahne 2,4 %. Uviedla to vo svojej najnovšej prognóze Organizácia Spojených národov (OSN). Informovala o tom agentúra DPA.

OSN v správe o stave svetovej ekonomiky a jej vyhliadkach konštatuje, že výkon globálneho hospodárstva sa tento rok zvýši menej ako o 2,9 %, ktoré pôvodne očakávala. Dôvodom sú nižšie ceny komodít, makroekonomické neistoty, výkyvy menových kurzov a stagnujúce investície.

V nasledujúcom roku 2015 OSN predpovedá, že tempo rastu globálnej ekonomiky sa zrýchli na 2,9 % a v roku 2017 dosiahne 3,2 %. Pripomenula tiež, že očakávané zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb americkej banky Fed, ktorá ich od roku 2008 drží na rekordne nízkej úrovni blízko nule, by malo oživiť investície aj hospodársky rast.

Hlavným motorom svetového hospodárstva budú v nasledujúcich rokoch vyspelé a nie rozvíjajúce sa ekonomiky, keďže čínska ekonomika spomaľuje a výkony ruskej a brazílskej ekonomiky sú slabé.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.