Južná Kórea pozastaví svoju účasť v priemyselnom parku Kesong v KĽDR

Ilustračné foto. Prázdne vstupné brány do severokórejského mesta Kesong Foto: TASR/AP

Soul 10. februára (TASR) - Južná Kórea dnes oznámila, že sa rozhodla "úplne" pozastaviť svoju účasť v spoločnom priemyselnom parku Kesong v Severnej Kórei. Informovala o tom agentúra Jonhap, podľa ktorej ide o reakciu na nedávny severokórejský jadrový test a vypustenie rakety dlhého doletu.

Priemyselný komplex Kesong leží neďaleko rovnomenného severokórejského pohraničného mesta. Ide o jeden z mála fungujúcich symbolov procesu zbližovania oboch kórejských štátov. Pre komunistickú KĽDR tento projekt predstavuje významný zdroj príjmov v tvrdej mene.

"Fungovanie komplexu by sa nemalo využívať na vývoj severokórejských zbraní hromadného ničenia v období, keď medzinárodné spoločenstvo presadzuje prísnejšie sankcie voči Severu," uviedol v Soule nemenovaný predstaviteľ ministerstva pre zjednotenie.

Stiahnutie občanov Južnej Kórey z Kesongu by malo byť ukončené v priebehu nasledujúcich dní. Obnovenie výroby bude podľa citovaného činiteľa plne závisieť od ďalších krokov KĽDR.

V priemyselnej zóne Kesong aktuálne vyvíja činnosť 124 juhokórejských spoločností, ktoré zamestnávajú vyše 54.000 severokórejských zamestnancov. Komplex, ležiaci len približne 50 kilometrov od Soulu, funguje od roku 2004.

V roku 2013 bol park uzatvorený štyri mesiace po tom, ako KĽDR uskutočnila skúšku jadrovej zbrane. Jeho prevádzku vtedy pozastavil Pchjongjang.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.