Obama: Spojenectvo USA s Britániou a EÚ pretrvá aj po brexite

Americký prezident Barack Obama máva po jeho prílete na letisko vo Varšave 8. júla 2016, kde sa dnes začne summit NATO. Foto: TASR/AP

Varšava 8. júla (TASR) - Americký prezident Barack Obama vyjadril dnes presvedčenie, že Británia a Európska únia sa dokážu riadnym spôsobom dohodnúť na nových vzťahoch po rozhodnutí britských voličov o vystúpení z EÚ, aj keď to bude náročné.

Britské referendum z 23. júna "vyvoláva vážne otázky o budúcnosti európskej integrácie", napísal Obama v príspevku pre dnešné vydanie denníka Financial Times pred rozhovormi s predstaviteľmi EÚ vo Varšave.

Obama sa stretne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom predtým, než sa zúčastní na summite NATO, ktorý sa dnes začína v poľskej metropole. Očakáva sa tiež, že šéf Bieleho domu bude viesť aj rozhovory s britským premiérom Davidom Cameronom, píše agentúra DPA.

Stretnutiam bude podľa Obamových poradcov dominovať téma dôsledkov tzv. brexitu, no politici sa nevyhnú ani kontroverznej dohode o voľnom obchode medzi USA a EÚ (TTIP) či otázkam terorizmu, migrácie, ekonomiky a vzťahov s Rukom.

Obama v dnešnom článku tiež uviedol, že Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ zostane dôležitým členom NATO a bude naďalej významne prispievať k bezpečnosti celej Európy. Zachová sa podľa neho tiež osobitný vzťah medzi USA a Britániou.

Americký prezident dodal, že Európa zostane "základným kameňom" pri vzťahoch Spojených štátov so svetom. "USA a EÚ majú najväčší obchodný a investičný vzťah na svete a naša spolupráca bude zásadná pri stimulácii globálneho rastu a znižovaní nerovnosti," zdôraznil.

Terajšia cesta Obamu, na ktorej po Poľsku zavíta aj do Španielska, je jeho poslednou plánovanou návštevou v Európe pred odchodom z funkcie v januári budúceho roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.