M. Di Bartolomeo: Nelamentujme nad nákladnosťou sociálnych systémov

Z konferencie predsedov parlamentných výborov pre záležitosti Únie parlamentov členských štátov Európskej únie (COSAC). Bratislava, 11. júla 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 11. júla (TASR) - Predstavitelia členských krajín EÚ by mali prestať lamentovať nad tým, aké sú naše sociálne systémy nákladné a mali by uznať ich pridanú hodnotu, teda sociálne zabezpečenie a solidaritu, ktorú prinášajú. Vo svojom vystúpení na dnešnej konferencii predsedov eurovýborov parlamentov členských krajín EÚ (COSAC) v Bratislave na to apeloval predseda Poslaneckej snemovne Luxemburského veľkovojvodstva Mars Di Bartolomeo.

"Tá pridaná hodnota sa dá ťažko vyčísliť v eurách, ale istota a kvalita života sú veľkou protiváhou," povedal Di Bartolomeo. Podľa jeho slov napriek tomu, že nás účtovní experti upozorňujú na riziká nákladnej sociálnej politiky, Európa musí získať sociálny rating AAA.

"Musíme obhajovať náš sociálny model, lebo celý svet nám ho závidí a musíme odmietnuť zjednodušené odpovede populistických hnutí. Znížime nerovnosť, budeme bojovať proti chudobe, posilníme Európu a tá bude mať budúcnosť," avizoval luxemburský politik.

Di Bartolomeo dúfa, že šok z brexitu je ojedinelý. "Európa musí byť pevnosťou, ale nie pevnosťou postavenou z kameňa, tehál a ostnatého drôtu, ale postavená z ľudskej dôstojnosti. Európa musí byť sociálna, inak nebude existovať. Musí mať sociálnejšiu tvár," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.