Sporného referenda v Abchádzku sa zúčastnilo len percento voličov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Suchumi 11. júla (TASR) - Len niečo vyše jedného percenta voličov sa zúčastnilo na spornom referende o predčasných prezidentských voľbách v gruzínskej odštiepeneckej republike Abcházsko. Nedeľňajší plebiscit preto oficiálne vyhlásili za neplatný, oznámila dnes agentúra TASS.

Z celkového počtu takmer 133.000 voličov sa na hlasovaní zúčastnilo len 1628, čo predstavuje účasť 1,23 percenta. Spomedzi zúčastnených voličov sa nepatrná väčšina vyslovila proti vypísaniu predčasných volieb.

Referendum iniciovala abcházska opozícia, ktorá však presadzovala, aby sa konalo až na jeseň. Zároveň neúspešne žiadala demisiu ministra vnútra Leonida Dzapšbu, ktorý podľa nej zmaril konanie slobodného hlasovania. Tesne pred referendom preto samotná opozícia vyzvala voličov na jeho bojkot.

Skutočnosť, že bol plebiscit vyhlásený za neplatný, považujú experti za politické víťazstvo Ruskom podporovaného abcházskeho prezidenta Raula Chadžimbu. V súvislosti so sporným referendom v uplynulých týždňoch vypukli v Abcházsku demonštrácie, ktoré prerástli aj do nepokojov.

Podľa ruského analytika Alexeja Česnakova neúspech referenda viac-menej privítala aj Moskva, ktorá sa obáva predlžovania politickej nestability v tomto proruskom regióne.

Abcházsko je de facto nezávislou republikou ležiacou na východnom pobreží Čierneho mora a susediacou na severe s Ruskom. Uznáva ju len niekoľko štátov: Rusko, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Tuvalu a Vanuatu, ako aj ďalšie postsovietske odštiepenecké republiky Južné Osetsko a Podnestersko. Zvyšok medzinárodného spoločenstva považuje Abcházsko za teritoriálnu súčasť Gruzínska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.