Odchádzajúci premiér Chorvátska Oreškovič vo voľbách kandidovať nebude

Na snímke odchádzajúci chorvátsky premiér Tihomir Oreškovič. Foto: TASR/AP

Záhreb 16. júla (TASR) - Odchádzajúci, ešte úradujúci predseda chorvátskej vlády Tihomir Oreškovič sa nebude v septembrových predčasných parlamentných voľbách uchádzať o priazeň voličov. Vyplýva to z obsahu rozhovoru, ktorý poskytol pre sobotňajšie vydanie denníka Večernji list.

Nestraník-podnikateľ podľa vlastných slov predbežne odíde z politickej scény.

Oreškovič, ktorý sa do čela vlády dostal s podporou strany Most, tretieho najsilnejšieho subjektu po vlaňajších novembrových voľbách a ktorého vláda padla po niekoľkých mesiacoch, vyjadril poľutovanie, že sa nepodarilo využiť možnosti dosiahnutia zmien v krajine. Súčasne naznačil, že z politiky odíde dočasne kvôli tomu, že ešte nedozrela na reformy, informovala s predstihom o obsahu rozhovoru tlačová agentúra MTI.

Pre Chorvátsko je Oreškovičovo rozhodnutie do istej miery prekvapením, pretože verejnosť rátala s jeho kandidatúrou vo farbách Mostu.

Chorvátsky zákonodarný zbor vyjadril v júni nedôveru Oreškovičovmu kabinetu a o niekoľko dní neskôr rozhodol o svojom rozpustení s platnosťou od 15. júla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.