Pod Spišským hradom sa uskutoční festival ukrajinskej kultúry

Na snímke pohľad na Spišský hrad zo Spišského Podhradia Foto: TASR/Adriána Antošková

Spišské Podhradie 18. júla (TASR) - Pre návštevníkov Spišského hradu sa priamo pod ním od piatka 22. júla do soboty 23. júla uskutoční letný festival ukrajinskej kultúry pod Spišským hradom. Pripravené budú kultúrne vystúpenia ukrajinských umelcov a množstvo sprievodných podujatí. Cieľom je podľa projektovej koordinátorky Spiš Gallery Marcely Šuštiakovej priblížiť Slovákom a Ukrajincom nielen vzájomnú kultúru, ale podporiť aj cezhraničnú spoluprácu.

„Tento rok sme sa rozhodli posilniť spoznávanie kultúrnych koreňov Ukrajiny, a preto sme pridali špeciálny tanečný a výtvarný workshop a čítanie ukrajinských rozprávok pre deti na hrade. Charakter a kultúra národov sa ľahko a zrozumiteľne spoznáva práve cez rozprávkový svet,“ povedala Šuštiaková.

Festival odštartuje v piatok o 15.00 h v Spišskom Podhradí v Parku kultúry školou tradičného ukrajinského tanca. Pokračovať sa bude maľovaním na témy súvisiace s Ukrajinou a jej kultúrou. „Tanečné a spevácke vystúpenia predvedú umelecké súbory z Ukrajiny, folklórny súbor z Kamenice či vokálno-tanečná skupina Materynka,“ vymenovala Šuštiaková.

V sobotu bude festival od 10.00 h prebiehať na Spišskom hrade workshopmi a vystúpeniami ukrajinských umelcov. „Záver festivalu bude od 17.00 h patriť koncertu mezzosopranistky z Ukrajiny Kateryne Pacher, ktorá vystúpi v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Okrem operného spevu predvedie aj hru na hudobnom nástroji bandura, ktorý je špecifický pre Ukrajinu,“ dodala Šuštiaková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.