Austrálsky expremiér Kevin Rudd chce nahradiť Pan Ki-muna na čele OSN

Austrálsky premiér Kevin Rudd. Foto: TASR/AP

Canberra 18. júla (TASR) - Bývalý austrálsky premiér Kevin Rudd sa na poslednú chvíľu rozhodol, že sa bude uchádzať o funkciu generálneho tajomníka OSN, a požiadal austrálsku vládu, aby ho oficiálne nominovala za nástupcu Pan Ki-muna, ktorému sa končí mandát 31. decembra. Oznámila to dnes austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová.

Uviedla, že toto rozhodnutie prijme už nová austrálska vláda, ktorá bude vymenovaná dnes a v utorok zloží sľub.

Rudd v minulosti viedol Austrálsku labouristickú stranu (ALP), zatiaľ čo Bishopová a premiér Malcolm Turnbull sú z Liberálnej strany Austrálie, ktorá 2. júla tesne vyhrala parlamentné voľby.

Ak nová vláda Rudda na funkciu generálneho tajomníka OSN navrhne, bude jeho súperkou napríklad aj bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková, ktorá svoju kandidatúru zverejnila už dávnejšie.

Jedným z kandidátov na túto funkciu je aj slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Päťdesiatosemročný Rudd hovorí po čínsky a v minulosti pracoval aj ako diplomat. V súčasnosti predsedá Inštitútu pre ázijskú spoločnosť a politiku (Asia Society Policy Institute) so sídlom v New Yorku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.