Moody's prehodnocuje rating Turecka z dôvodu jeho potenciálneho znížen

Ilustračné foto. Foto: TASR AP

Ankara 19. júla (TASR) - Ratingová agentúra Moody's Investors Service pohrozila Turecku znížením jeho známky úverovej bonity. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Moody's začala prehodnocovať rating Turecka z dôvodu jeho potenciálneho zníženia. Dôvodom sú dôsledky nepodareného vojenského prevratu na rast ekonomiky a politické inštitúcie. Aj napriek tomu, že puč bol neúspešný, agentúra ho považuje za odraz širších politických problémov krajiny, ktoré zvyšujú úverové riziká.

Aktuálny vývoj môže mať podľa Moody's negatívny vplyv na rastové vyhliadky tureckej ekonomiky. Agentúra v súčasnosti hodnotí dlhodobé záväzky krajiny známkou Baa3.

Časť tureckej armády sa v piatok (15. 7.) večer pokúsila prevziať moc v Turecku. Prevrat skončil neúspešne a vláda počíta len s krátkodobými negatívnymi vplyvmi na domácu ekonomiku.

Moody's chce v rámci prehodnocovania ratingu preskúmať pravdepodobnosť a prípadné dôsledky dlhodobého spomalenia domáceho dopytu, ktoré by mohlo viesť k ochladeniu rastu ekonomiky v najbližších 2 až 3 rokoch a ďalšieho oslabenia predvídateľnosti vývoja politickej situácie v krajine.

Agentúra znížila prognózu rastu tureckej ekonomiky v tomto roku na 3 %. Navyše podľa Moody's existujú riziká výraznejšieho spomalenia rastu vzhľadom na potenciálny negatívny vplyv nepodareného puču na dôveru investorov a spotrebiteľov.

Moody's chce tiež preskúmať zhoršenie prístupu k externej likvidite vzhľadom na vysoké úverové potreby krajiny a nárast volatility na domácom aj medzinárodnom trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.