Venezuela a Kolumbia sa dohodli na znovuotvorení hraníc

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, archívne foto Foto: TASR/AP

Caracas 12. augusta (TASR) - Kolumbia a Venezuela sa v noci nadnes dohodli na postupnom znovuotvorení spoločnej hranice, ktorú vláda v Caracase vlani nariadila uzavrieť v snahe bojovať takto proti ozbrojeným pašerákom. Informovala o tom agentúra AP.

Dohoda je výsledkom stretnutia prezidenta Juana Manuela Santosa z Kolumbie s jeho kolegom Nicolásom Madurom z Venezuely, ktoré sa konalo vo venezuelskom meste Puerto Ordaz.

S postupným otváraním spoločnej hranice sa začne túto sobotu. Pre peších bude v čase od 06.00 h do 21.00 h každý deň otvorených päť hraničných priechodov.

V júli boli hranice medzi oboma krajinami niekoľkokrát prechodne otvorené v rámci humanitárneho koridoru, ktorý mal Venezuelčanom umožniť nakúpiť základné potraviny, lieky a hygienické potreby v kolumbijskom pohraničí. Následne však kolumbijská vláda toto dočasné opatrenie odvolala a deklarovala, že Venezuelčanom dovolí prekračovať hranicu kvôli nakupovaniu až vtedy, keď bude prijaté definitívne rozhodnutie o otvorení hraníc.

Venezuela prechádza vážnou ekonomickou krízou, ktorú spôsobil pokles cien ropy na svetových trhoch. Práve ropa je hlavným zdrojom príjmov krajiny, kde momentálne takmer úplne chýba 80 percent základných životných potrieb, akými sú lieky, ryža, cukor či dokonca toaletný papier. Situácia sa ešte viac zhoršila práve po uzavretí hraníc s Kolumbiou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.