Obchodný prebytok Švajčiarska aj export hodiniek v júli klesli

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zürich 23. augusta (TASR) - Prebytok zahranično-obchodnej bilancie Švajčiarska v júli klesol na najnižšiu úroveň za tri mesiace. Prispel k tomu aj strmý pád exportu hodiniek, kľúčového artikla švajčiarskej ekonomiky, a to o dvojciferné číslo. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe údajov, ktoré dnes zverejnil švajčiarsky federálny colný úrad.

Podľa najnovších štatistík sa kladné saldo zahraničného obchodu Švajčiarska minulý mesiac znížilo na 2,9 miliardy švajčiarskych frankov (2,66 miliardy eur) z júnových 3,5 miliardy CHF a je najnižšie od apríla, keď dosiahlo 2,4 miliardy CHF.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že export zo Švajčiarska sa v júli znížil o 5,5 % v porovnaní s júnom, keď medzimesačne klesol o 4 %. Ale import naopak strmo vzrástol, a to o 9,2 % po júnovom poklese o 4 %.

Federácia švajčiarskych výrobcov hodiniek dnes v separátnej správe informovala, že export hodiniek zo Švajčiarska sa v júli znížil, už 13. mesiac v rade, a to medziročne až o 14,2 % na 1,6 miliardy CHF.

Zlou správou tiež je, že slabý dopyt po hodinkách sa pritom rozšíril z Ázie na hlavný trh švajčiarskych výrobcov - do Európy.

(1 EUR = 1,0886 CHF)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.