M. Beblavý: Parlament rezignoval na základné funkcie

Na snímke Miroslav Beblavý (nezaradený). Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 8. septembra (TASR) - Národná rada SR rezignovala na základné funkcie. Myslí si to nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Nepozdáva sa mu množstvo vládnych návrhov, ktoré parlament prerokoval expresne rýchlo, za 14 rokovacích hodín.

"Parlament za prvého 1,5 dňa prerokoval až 31 vládnych návrhov. Pochybujem, že by takéto tempo pri vládnych návrhoch existovalo niekedy predtým," uviedol Beblavý s tým, že medzi vládnymi návrhmi boli aj veľmi dôležité normy.

"Zvyšovanie daní bankám či fajčiarom, neštandardné zvyšovanie dôchodkov, protischránkový zákon či reexport liekov. To sú len niektoré z tém, ktorými sa Národná rada zaoberala," vymenoval časť z nich Beblavý.

Pripomenul, že diskusia k vládnym návrhom a ich kontrola je základnou povinnosťou vládnych aj opozičných poslancov. "Vládni poslanci na ňu rezignovali takmer 100-percentne a vystupujú v pléne len minimálne. Aj v rámci opozície vystupuje len obmedzený počet občanov a veľká časť opozície tak svoju energiu vôbec nedáva tam, kde má najväčšiu povinnosť," kritizuje Beblavý.

Aj rýchle prerokovania desiatok vládnych návrhov je jedným z argumentov opozície proti obmedzeniam pre poslancov, ktoré navrhuje koalícia v novele rokovacieho poriadku.

Opozícia tvrdí, že poslanci nezneužívajú neobmedzený čas na vystúpenia, zvyčajne rečnia krátko a vecne. Divadlo podľa nich vzniká len vtedy, keď sa koalícii nepozdáva, čo opozícia hovorí, a púšťajú sa do hádok. Koalícia trvá na zmenách v rokovacom poriadku. Hovorí, že sú štandardné a vychádzajú z toho, ako fungujú parlamenty v iných krajinách. Podľa koalície majú skultivovať a zefektívniť rokovanie pléna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.