ANALYTICI: Dovolenky zničili júlové čísla priemyselnej produkcie v SR

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 9. septembra (TASR) - Dovolenky zničili júlové čísla priemyslu. Uviedol to dnes v komentári k zverejneným číslam priemyselnej produkcie za júl na Slovensku Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

V porovnaní s júlom minulého roka bola podľa neho priemyselná produkcia nižšia o 14,3 %, čo predstavuje najvýraznejší medziročný prepad produkcie za posledných sedem rokov. "A hoci vyzerajú júlové čísla na prvý pohľad naozaj hrozivo, nie je zatiaľ dôvod na predčasnú paniku," poznamenal.

"Rekordný júlový prepad priemyslu pripisujeme najmä väčšiemu posunu dovoleniek na júl, najmä v kľúčovom automobilovom priemysle. V auguste preto očakávame výraznejšiu korekciu a medziročný rast atakujúci dvojciferné úrovne. Nálada v slovenskom priemysle ostáva stále prevažne pozitívna, aj napriek prvým známkam spomaľovania. Očakávame však, že aj napriek miernemu spomaleniu by sa slovenský priemysel predsa len mal aj v závere tohto roka udržať v pluse," dodal Koršňák.

Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej aj keď prepad júlovej priemyselnej produkcie bol pomerne výrazný, pokles sa očakával pre už vopred oznámené letné odstávky automobiliek. "Tie boli v rozsahu od dvoch až do troch týždňov, čo sa potom prejavilo na štatistike za júl. Minulý rok boli letné odstávky prevažne v auguste, na rozdiel od tohto leta. Prepad priemyslu by mal byť len dočasný a priemyselná výroba by sa po letnom útlme mala znovu vrátiť k rastu," doplnila Muchová.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že priemyselná produkcia v júli 2016 medziročne klesla o 14,3 %. Vývoj ovplyvnil pokles v priemyselnej výrobe o 16,9 %, v ťažbe a dobývaní o 3,9 % a rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 10,1 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v júli 2016 oproti júnu 2016 znížila o 15,9 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.