Export švajčiarských hodiniek v auguste klesol, už 14. mesiac v rade

Hodiny, ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Zürich 20. septembra (TASR) - Export hodiniek, ktoré sú jedným z kľúčových vývozných artiklov švajčiarskej ekonomiky, aj v auguste klesol, už 14. mesiac v rade. Dopyt po hodinkách slabne na mnohých významných trhoch, od Japonska cez USA po Európu. Informovali o tom agentúry Bloomberg a RTTNews.

Podľa údajov švajčiarskeho colného úradu a Federácie švajčiarskych výrobcov hodiniek sa hodnota exportu hodiniek v auguste 2016 znížila medziročne o 8,8 % na 1,4 miliardy švajčiarskych frankov (1,28 miliardy eur). Dôvodom tohto výrazného poklesu bol najmä menší záujme o hodinky z drahých kovov.

Spomedzi hlavných trhov pre švajčiarskych hodinárov, vývoz do Hongkongu, ktorý vytrvalo klesá už 18 mesiacov, sa aj v auguste znížil, a to o 29 %. A zlou správou pre švajčiarskych výrobcov je, že spomaľovanie predaja hodiniek sa rozšírilo z Ázie aj do USA a Európy.

Export švajčiarskych hodiniek do Japonska v auguste klesol o 27 %, do USA o 12 % a napríklad do Nemecka sa znížil o 15 %.

V rámci Ázie vzrástol vývoz hodiniek len do tzv. pevninskej Číny, a to o 29 %.

Jediným svetlým miestom v Európe pre švajčiarskych hodinárov sa v auguste stala Británia. Vývoz hodiniek do Spojeného kráľovstva vzrástol o 24 % po oslabení libry, ktoré láka zahraničných "nákupných" turistov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.