P. Kresák navrhol presný proces výberu kandidátov Ústavného súdu

Na archívnej snímke poslanec Peter Kresák. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 26. októbra (TASR) - Presný proces výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR by mal byť súčasťou Rokovacieho poriadku Národnej rady SR. Pozmeňujúcim návrhom ku koaličnej novele tohto zákona to dnes navrhol koaličný poslanec Peter Kresák (Most-Híd).

Vo svojej iniciatíve žiada, aby súčasťou návrhu na voľbu kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol podpísaný životopis s prehľadom doterajšej právnej praxe a výsledky vedeckej, pedagogickej, justičnej alebo inej právnej odbornej činnosti, ako aj čestné vyhlásenie o pravdivosti údajov. Kresák ďalej navrhuje, aby materiály, ktoré sú súčasťou návrhu na voľbu kandidáta na sudcu Ústavného súdu, NR SR zverejnila na svojom webe najmenej sedem dní pred schôdzou výboru s tým, že niektoré údaje možno anonymizovať.

Kresák vysvetlil svoj pozmeňujúci návrh tým, že sa vedie diskusia ohľadom požadovaných nárokov na kandidátov na funkciu ústavného sudcu. Poslanec chce tiež zvýšiť transparentnosť procesu ich posudzovania ústavnoprávnym výborom.

V súčasnosti je ÚS SR nekompletný, namiesto 13 sudcov ich má len desať. Dôvodom je, že prezident SR Andrej Kiska odmietol väčšinu kandidátov, ktorých v uplynulom období zvolil parlament. Svoje rozhodnutie obhajoval prezident práve tým, že kandidáti nemajú dostatočnú odbornú kvalifikáciu, resp. u nich videl nezáujem o ústavné právo až do momentu, kým ich poslanci nezvolili. Viacerí z odmietnutých kandidátov podali sťažnosť na ÚS.

Kiska najskôr v roku 2014 nevymenoval troch ústavných sudcov zo šestice kandidátov, ktorú schválil parlament, a na prestížny justičný post posunul iba sudkyňu Janu Baricovú. Ďalší post sa uvoľnil na konci februára 2016, keď sa skončilo funkčné obdobie sudcu Ľubomíra Dobríka. Na toto miesto zvolila NR SR dvoch kandidátov – poslancov vládneho Smeru-SD Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Kiska odmietol aj ich.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.