Nadnárodné firmy v EÚ majú poskytovať daniarom viac informácií

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 26. októbra (TASR) - Nadnárodné spoločnosti by mali od budúceho roka daňovým úradom v členských krajinách EÚ každoročne poskytovať správu s bližšími informáciami o svojom podnikaní. Mala by obsahovať napríklad údaje o výnosoch, zisku alebo strate pred zdanením, zaplatenej dani z príjmov, zamestnancoch či majetku firmy za každý štát, v ktorom nadnárodná skupina pôsobí. Vyplýva to z novely zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorú dnes schválila vláda.

Tieto údaje si potom budú úrady dotknutých krajín navzájom vymieňať. "Cieľom predkladaného návrhu zákona je zabezpečiť komplexnú a účinnú administratívnu spoluprácu medzi daňovými správami rozšírením o ďalší typ povinnej automatickej výmeny informácií," približuje predkladateľ návrhu, ministerstvo financií. Takto získané informácie budú slúžiť na účely správy daní a nebudú zverejňované.

Povinnosť podávať takúto správu budú mať iba tie nadnárodné skupiny podnikov, ktorých konsolidované výnosy dosiahnu aspoň 750 miliónov eur. Povinnosť vznikne materským spoločnostiam nadnárodných skupín, vzhľadom na výšku celkových konsolidovaných výnosov sa predpokladá minimálny dopad na slovenské materské spoločnosti.

Novelou sa do slovenskej legislatívy prenáša európska smernica o povinnej automatickej výmene informácií v oblasti daní z mája tohto roka, ktorá je súčasťou boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a agresívnemu daňovému plánovaniu. Smernica predpokladá automatickú výmenu správ medzi štátmi, v ktorých sa nachádzajú jednotlivé podniky nadnárodnej skupiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.