Gambia pre údajnú zaujatosť proti Afričanom vystúpi z ICC

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Banjul 26. októbra (TASR) - Západoafrický štát Gambia oznámil v noci nadnes rozhodnutie vystúpiť z Medzinárodného trestného súdu (ICC) po tom, ako sa k takémuto kroku odhodlali ďalšie dve africké krajiny - Juhoafrická republika a Burundi.

Agentúra AP uviedla, že gambijská vláda vo svojom vyhlásení obvinila ICC, že sa nespravodlivého zameriavania na Afriku. Vláda Gambie dokonca pozmenila názov tohto orgánu so sídlom v Haagu na "international Caucasian court" - medzinárodný kaukazský (belošský) súd.

Podľa ministra informácií Sheriffa Babu Bojanga sa ICC podieľa na "prenasledovaní Afričanov a obzvlášť ich lídrov". Dodal, že od založenia ICC pred viac ako desiatimi rokmi došlo ku spáchaniu vojnových zločinov na občanoch aj v "najmenej 30" krajinách Západu - ani jedným z týchto prípadov sa však súd nezaoberal.

Podľa AP je rozhodnutie Gambie zarážajúce okrem iného aj preto, že hlavnou žalobkyňou ICC je v súčasnosti Gambijčanka Fatou Bensoudová. Gambijský minister informácií uviedol, že vláda už začala proces vystúpenia z ICC, ktoré nadobúda účinnosť rok po doručení príslušného upovedomenia generálnemu tajomníkovi OSN.

Juhoafrická republika, ktorá za vlády prezidenta Nelsona Mandelu patrila medzi výrazných podporovateľov ICC, minulý týždeň oficiálne upovedomila šéfa OSN o zámere vystúpiť z ICC, čo podobne ako Gambia zdôvodňuje údajným protiafrickým zameraním tohto súdu. Ešte začiatkom októbra avizovalo svoj odchod z ICC aj Burundi.

Ľudskoprávne organizácie často kritizujú gambijského prezidenta Yahyu Jammeha okrem iného aj za obmedzovanie politických protivníkov. Najbližšie prezidentské voľby v Gambii, ktorá je jednou z najmenších krajín Afriky, sú plánované na december tohto roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.