V Molenbeeku zavreli mešitu, mala nedovolené stavebné úpravy

Moslimovia sa modlia v mešite Al Chalíl v bruselskej štvrti Molenbeek 20. novembra 2015. Jeden z útočníkov v Paríži, Francúz Salah Abdeslam, ktorý žil v Molenbeeku, je momentálne terčom medzinárodného honu. Foto: TASR/AP

Brusel 4. novembra (TASR) - Úrady bruselskej štvrte Molenbeek nariadili zavrieť mešitu Loqman, ktorú tajné služby už vyše roka sledujú pre podozrenie zo šírenia islamského extrémizmu.

Starostka mestskej časti Francoise Schepmansová však vysvetlila, že mešita bola úradne zatvorená kvôli nedovoleným stavebným úpravám. Správca mešity totiž bez povolenia úradov rekonštruoval fasádu budovy a urobil aj ďalšie stavebné zmeny. Mešita bude môcť plniť svoju funkciu po splnení požiadaviek úradov.

Podľa belgického denníka Le Soir túto mešitu navštevoval jeden z organizátorov marcových útokov v Bruseli Mohamed Abrini - známy ako "muž v klobúku", ale i Ayoub El Khazzani, ktorý spustil paľbu v rýchliku Thalys na linke z Amsterdamu do Paríža, či páchateľ vlaňajších útokov v Paríži Chakib Akrouh.

Belgický minister vnútra Jan Jambon nedávno oznámil, že polícia identifikovala vo štvrti Molenbeek približne 60 jej obyvateľov, ktorí predstavujú hrozbu pre bezpečnosť štátu. Ide najmä o ľudí, ktorí sa nedávno vrátili zo Sýrie, kde bojovali po boku islamistov.

Od septembra existuje v Belgicku databáza s údajmi o takmer 650 osobách, občanoch Belgicka alebo ľuďoch s trvalým pobytom v Belgicku, ktorí buď boli aktívnymi účastníkmi ozbrojených konfliktov vo svete, alebo do týchto oblasti vycestovali s cieľom zapojiť sa do bojov. Podľa spravodajskej spoločnosti RTL belgické úrady plánujú vytvoriť aj databázu "podnecovateľov náboženskej nenávisti", ktorá často vedie k radikalizácii moslimskej mládeže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.