Spotrebiteľská atmosféra sa v októbri na Slovensku opäť zlepšila

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 22. novembra (TASR) - Spotrebiteľská atmosféra sa v októbri 2016 na Slovensku opäť zlepšila. Po náraste o 0,4 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery dosiahol najpriaznivejšiu hodnotu od februára 2008. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke 1200 respondentov uskutočnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Všetky zložky indikátora sa oproti výsledkom spred mesiaca odlišovali o menej ako jeden bod. Aktuálny výsledok po sezónnom očistení bol o 5,2 bodu vyšší ako v rovnakom období minulého roku a prevyšoval dlhodobý priemer. Oproti stavu pred štvrťrokom sa súhrnný indikátor zvýšil o 4,9 bodu.

Porovnanie so situáciou pred rokom vyznieva taktiež pozitívne. Obavy spotrebiteľov boli o 5,2 bodu nižšie ako v rovnakom období minulého roka, na čom mali podiel všetky zložky. V porovnaní so septembrom 2016 sa pri dvoch z 12 sezónne očistených indikátorov dôvera zvýšila (hodnotenie doterajšieho vývoja ekonomiky a plány domácností na veľké nákupy). Pri ôsmich ukazovateľoch sa situácia zmenila minimálne (o menej ako 1 bod) a pri dvoch indikátoroch sa prejavilo medzimesačné zhoršenie (doterajšia inflácia, podmienky sporenia v SR).

Súhrnné indikátory pri makroukazovateľoch, ako aj pri hospodárení domácností naznačili zlepšenie pri štvrťročnom i medziročnom porovnaní. Rozdiely pri mesačnom porovnaní boli menšie ako jeden bod v obidvoch sektoroch. Takisto kompozitný ukazovateľ v okruhu investovania bol nižší ako jeden bod pri štvrťročnom i pri ročnom porovnaní a medzimesačne sa výsledky pre investície nedali porovnať pre štvrťročnú periodicitu sledovania väčšiny príslušných ukazovateľov.

Podľa údajov Európskej komisie v rebríčku 27 štátov usporiadaných podľa klesajúceho indexu spotrebiteľskej dôvery sa v októbri 2016 Slovensko so zápornou hodnotou 5,5 (po sezónnom očistení) umiestnilo na 13. priečke a malo o 1 bod priaznivejšiu spotrebiteľskú atmosféru, ako bol priemer Európskej únie (negatívna hodnota 6,5).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.