Turecký premiér stiahol návrh zákona o zneužívaní neplnoletých

Turecký premiér Benali Yildirim. Foto: TASR/AP

Ankara 22. novembra (TASR) - Turecký premiér Binali Yildirim stiahol dnes kontroverzný návrh zákona, ktorý by omilosťoval mužov usvedčených zo sexu s neplnoletými dievčatami, ak by s nimi uzavreli manželstvo.

Stalo sa tak tesne pred konečným hlasovaním o tomto zákone v parlamente, v ktorom má väčšinu vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), informuje spravodajská stanica BBC.

Predkladaný návrh vyvolal pouličné protesty v Turecku, ako aj medzinárodné odsúdenie. Kritici tvrdia, že by tak došlo k legitimizácii znásilnení neplnoletých dievčat a podpore zvyklosti sobášiť sa s tzv. detskými nevestami.

OSN vyzvala vládu v Ankare, aby návrh novej právnej normy neschválila, argumentujúc tým, že by to poškodilo schopnosť štátu bojovať proti pohlavnému zneužívaniu a vynúteným detským sobášom.

Vláda tvrdí, že hlavným cieľom tejto iniciatívy je očistiť mužov uväznených za sobáš s neplnoletým dievčaťom, ktorý sa uskutočnil so súhlasom jeho samotného alebo jeho rodiny. Veková hranica na sobáš je v Turecku 18 rokov.

Yildirim vyhlásil, že návrh zákona bol vrátený preto, aby sa mohol dosiahnuť ešte širší konsenzus a opozičné strany získali viac času na vypracovanie pozmeňujúcich návrhov.

Poslanci návrh predbežne odobrili ešte minulý týždeň vo štvrtok počas jeho prvého čítania v parlamente. Odporcovia z tureckých sekulárnych strán tvrdia, že sa tak vracia do platnosti zákon, ktorý pred vyše desiatimi rokmi parlament zrušil, a to v období liberalizácie krajiny.

"Tento zákon platil pred rokom 2005 a obsahoval vetu, že ak existuje manželstvo medzi osobou, ktorá znásilnila alebo sexuálne napadla obeť, a osobou, ktorá bola obeťou znásilnenia, potom útočník či páchateľ znásilnenia nebude potrestaný," vysvetlila Begüm Bašdašová z tureckej pobočky ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI).

Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag však novú legislatívu obhajoval slovami, že "určite neprinesie amnestiu pre páchateľov znásilnení, ale ide o krok zameraný na riešenie problémov niektorých častí krajiny."

Ústavný súd v júli anuloval časť trestného zákonníka, ktorá označovala za sexuálne zneužívanie všetky sexuálne praktiky s osobami mladšími ako 15 rokov.

V návrhu zákona sa uvádza, že sa vzťahuje iba na prípady, keď pri pohlavnom styku nebolo použité donucovanie alebo násilie. Minister spravodlivosti oznámil, že takýto zákon zrejme využije približne 3000 mužov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.