Vláda odporúča parlamentu schváliť zmeny v poplatku za rozvoj

Ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Doboš

Bratislava 23. novembra (TASR) - Poplatok za rozvoj by sa nemal vzťahovať na zateplenie bytového domu či údržbu stavby. Navrhujú to poslanci Národnej rady (NR) SR za koaličnú stranu Most-Híd Gábor Gál, Peter Antal a Péter Vörös v novele zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý je v parlamente v druhom čítaní. Dnes s návrhom po zapracovaní pripomienok súhlasila aj vláda.

"Ministerstvo financií SR akceptuje predložený poslanecky návrh zákona o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov," konštatuje rezort vo svojom stanovisku.

Pôvodnú právnu normu o poplatku za rozvoj schválil parlament koncom vlaňajška a účinnosť nadobudla 1. novembra tohto roka. Účelom poplatku je financovať výstavbu verejnej infraštruktúry súvisiacej s novostavbami, týkať sa však má aj obnovy budov vrátane zatepľovania. Jeho výšku v rozmedzí od 10 do 35 eur za štvorcový meter (m2) podlahovej plochy nadzemnej časti stavby majú určiť mestá a obce všeobecne záväzným nariadením.

Poslanecký návrh rozširuje a zároveň precizuje negatívne vymedzenie predmetu poplatku za rozvoj, teda stavieb, ktoré nepodliehajú poplatku. Týka sa to najmä stavebných úprav, ktoré priamo súvisia s obnovou bytových domov či iných stavieb a pri ktorých zároveň nedochádza k zmene úhrnu ich podlahových plôch.

"K takto definovaným stavbám je možné zaradiť najmä dve skupiny stavebných činností. Ide konkrétne o stavebné činnosti smerujúce k rekonštrukcii obvodového plášťa stavby, najmä zateplenie bytových domov, a stavebné činnosti súvisiace s údržbou stavby," opísali predkladatelia.

Návrh zákona bude mať podľa poslancov pozitívny vplyv na verejné financie, rozpočty obcí a vyšších územných celkov. Sú totiž presvedčení, že bez tejto novely by obce a mestá nemali záujem prijímať všeobecne záväzné nariadenia, keďže by zaťažovali poplatkom aj bytové domy pri ich obnove, modernizácii či zatepľovaní. Zmeny by mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.