Slovensko podpíše dohodu o financovaní európskeho krízového fondu

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 23. novembra (TASR) - Slovensko podpíše dohodu o úverovom mechanizme s európskou Jednotnou radou pre riešenie krízových situácií. Návrh ministerstva financií schválila dnes vláda. Úverový mechanizmus, ktorý má len dočasný charakter, by v budúcnosti slúžil na riešenie prípadnej krízovej situácie úverovej inštitúcie so sídlom na území Slovenskej republiky.

"Ide výlučne o doplnenie procesu riešenia krízových situácií na finančnom trhu, s ohľadom na potrebu zabezpečenia možnosti poskytnutia premosťovacieho financovania pre slovenské úverové inštitúcie v prípade riešenia ich krízovej situácie, ak prostriedky Jednotného fondu pre riešenie krízových situácií nebudú pre jej riešenie postačujúce," informuje slovenský rezort financií.

Členské štáty EÚ sa zaviazali vytvoriť dočasný premosťovací systém financovania európskeho krízového fondu, ktorý funguje ako druhý pilier tzv. bankovej únie. Fond totiž bude napĺňaný postupne a svoju plnú kapacitu 55 miliárd eur dosiahne až v roku 2024. Prípadné poskytnutie financií zo strany SR bude limitované len na vyžiadanie zo strany rady fondu a len pre potreby riešenia krízovej situácie slovenskej úverovej inštitúcie.

"Počiatočný záväzok vo výške 110 miliónov eur sa bude v čase znižovať úmerne k výške príspevkov slovenských bánk do Jednotného fondu pre riešenie krízových situácií. Na financovanie preklenovacieho obdobia budú poskytnuté finančné prostriedky zo štátnych finančných aktív," avizovalo ministerstvo financií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.