MENYHART: Ochrana hospodárskej súťaže prináša prospech spoločnosti

Tibor Menyhart Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 23. novembra (TASR) - Ochrana a podpora hospodárskej súťaže je nepochybne významným faktorom, ktorý prináša prospech celej spoločnosti. Uviedol to dnes v Bratislave predseda Protimonopolného úradu (PMÚ) SR Tibor Menyhart v úvode medzinárodnej konferencie Európsky deň hospodárskej súťaže.

"Dôležitosť efektívnej hospodárskej súťaže sa prejavuje v každodennom živote, a to či obchodujeme, cestujeme, nakupujeme na internete, uskutočňujeme platby, alebo napríklad využívame zdravotnú starostlivosť," priblížil.

Ciele, ktoré sú kladené v EÚ, ako aj harmonizácia pravidiel hospodárskej súťaže podľa jeho slov vyvolávajú potrebu spolupráce úradov na ochranu hospodárskej súťaže a otvárajú témy a prípady pre spoločné postupy a ciele, vzájomné zbližovanie a diskusiu.

"Vzhľadom na rýchly vývoj informačných technológií v dnešnej dobe sa neprestávajú do popredia dostávať témy jednotného digitálneho trhu, čo je jedna z priorít slovenského predsedníctva, a s tým aj otázky uplatnenia pravidiel hospodárskej súťaže. Predpokladám, že nielen spotrebitelia ocenia iniciatívu Európskej komisie (EK) v oblasti e-commerce (elektronického obchodovania), ktoré naberá na svojej významnosti a zvyšuje intenzitu cenovej súťaže," doplnil.

Odhaľovanie kartelových dohôd je podľa neho v súčasnosti veľmi náročné. "Priame dôkazy o komunikácii medzi účastníkmi kartelovej dohody je ťažké získať, obzvlášť ak tzv. program zhovievavosti nie je tak aktívne využívaný ako v prípadoch Európskej komisie," dodal predseda PMÚ SR.

Podľa slov štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Márie Kolíkovej má hospodárska súťaž v trhovej ekonomike nezastupiteľné miesto. "Pozitívne vplýva na vývoj konkurencieschopnosti a stability ekonomiky. Zároveň pôsobí ako prirodzený regulátor efektívneho správania sa podnikateľov. Jednotný (európsky) trh je bezpochyby jedným z najväčších úspechov EÚ. Fungujúci jednotný trh stimuluje súťaženie a obchod, zlepšuje efektívnosť, zvyšuje kvalitu a znižuje ceny. Na to, aby dobre jednotný trh fungoval, je však potrebné, aby hospodárska súťaž nebola na vnútornom trhu narušovaná," podčiarkla Kolíková.

Podľa eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager konkurencia umožňuje, aby trhy fungovali pre všetkých. "Národné protimonopolné úrady preto musia mať právo získavať všetky potrebné informácie ohľadom možných kartelov. Aby bolo možné fungovať efektívne, musia mať úrady tiež možnosť dostatočného zastrašenia účastníkov kartelu formou udelenia účinnej sankcie," podčiarkla Vestager. Zlepšiť prácu protimonopolných autorít má podľa nej eurosmernica o právomociach národných protimonopolných úradov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.