Vláda uvoľnila financie na pohreb exprezidenta Kováča

Na snímke príslušníci Čestnej stráže prezidenta SR stoja pri rakve s telesnými pozostatkami exprezidenta Michala Kováča na verejnej rozlúčke v Rytierskej sále Bratislavského hradu. Bratislava, 12. októbra 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 23. novembra (TASR) – Vláda SR vyčlení zo svojej rezervy 137.504 eur na úhradu nákladov spojených s prípravou a priebehom štátneho pohrebu bývalého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý sa uskutočnil 13. októbra. Rozhodla o tom na svojom dnešnom zasadnutí.

Financie budú rozdelené medzi kanceláriu prezidenta SR (40.560 eur), ministerstvá obrany (21.520 eur) a kultúry (27.000 eur), hlavné mesto SR (18.424 eur) a rodinu pozostalých (30.000 eur). Do prípravy a zabezpečenia štátneho pohrebu boli zapojené i ďalšie ministerstvá. Vzhľadom na výšku vynaložených výdavkov neuplatnili požiadavky na ich krytie, uviedlo ministerstvo financií.

Štátna komisia na prípravu a zabezpečenie štátneho pohrebu navrhla, aby sa zo štátneho rozpočtu poskytol rodine zosnulého exprezidenta príspevok na úhradu nákladov súvisiacich najmä so zabezpečením hrobového miesta a pomníka na Ondrejskom cintoríne.

Kancelária prezidenta mala výdavky hlavne s prípravou pohrebu, najmä kvetinovou výzdobou, prenájmom LED obrazovky, zabezpečením kateringových služieb a dopravy. Náklady ministerstva obrany súvisia so spotrebou pohonných hmôt, cestovnými nákladmi a muníciou na delostrelecké salvy.

Prostriedky uvoľnené pre ministerstvo kultúry pôjdu pre Rozhlas a televíziu Slovenska, ktorá zabezpečovala televízne vysielanie zo štátneho pohrebu a prostriedky určené pre Hlavné mesto SR pokryjú výdavky mestskej organizácie Marianum – Pohrebníctvo a vlajkovú výzdobu trasy smútočného sprievodu.

Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel v stredu (5. 10.) o 19.50 h vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca. Štátny pohreb sa uskutočnil 13. októbra na Bratislavskom hrade, nádvorí Prezidentského paláca a v Dóme Sv. Martina. Kováč bol pochovaný v kruhu najbližšej rodiny na bratislavskom Ondrejskom cintoríne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.