Rast súkromného sektora eurozóny sa v novembri zrýchlil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 23. novembra (TASR) – Tempo rastu aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v novembri zrýchlilo a dosiahlo najvyššiu úroveň v tomto roku. Prispelo k tomu najmä výrazné zvýšenie aktivity v sektore služieb. Vyplýva to z predbežného odhadu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v novembri zvýšil na 54,1 bodu z októbrových 53,3 bodu a dosiahol 11-mesačné maximum.

Hodnota indexu sa ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu daného sektora od jeho poklesu a je najvyššia od januára tohto roka. PMI súkromného sektora eurozóny sa drží nad touto hranicou od polovice roka 2013.

Prieskum tiež ukázal, že motorom regiónu je naďalej Nemecko, aj keď hodnota PMI jeho súkromného sektora v novembri mierne klesla na 54,9 bodu (z 55,1 bodu), ale stále sa drží vysoko nad hranicou 50 bodov.

Tempo rastu francúzskeho súkromného sektora sa tento mesiac solídne zrýchlilo a jeho novembrový PMI sa vyšplhal na 52,3 bodu z 51,6 bodu v októbri, čo je jeho druhá najvyššia hodnota v tomto roku.

Celkovo sa aktivita podnikov v eurozóne tento mesiac citeľne zrýchlila, pričom rast nových objednávok povzbudil firmy, aby prijali ďalších ľudí.

Markit zároveň informovala, že PMI dominantného sektora služieb v eurozóne, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v novembri prudko zvýšil na 54,1 bodu z 52,8 bodu v októbri.

PMI výrobného sektora eurozóny tento mesiac vzrástol na 53,7 bodu z októbrových 53,5 bodu a je najvyšší za 34 mesiacov.

Podľa šéfa analytického oddelenia Markit Chrisa Williamsona predbežné novembrové výsledky prieskumu naznačujú, že ekonomika regiónu by mohla v tomto 4. kvartáli vzrásť o 0,4 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.