Erdogan: Hlasovanie Európskeho parlamentu o Turecku nemá žiadnu váhu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Ankara 23. novembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes povedal, že nadchádzajúce hlasovanie Európskeho parlamentu (EP) o tom, či má Európska únia zmraziť prístupové rokovania s Tureckom nemá pre jeho krajinu "žiadnu váhu". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Erdogan dnes na konferencii Organizácie islamskej spolupráce zdôraznil, že "nech bude výsledok akýkoľvek, v našich očiach nemá toto hlasovanie žiadnu váhu".

Poslanci EP by mali vo štvrtok hlasovať o tom, či má EÚ prerušiť prístupové rokovania s Tureckom, ktoré sa začali v roku 2005, kvôli bezprecedentne tvrdému postupu Ankary voči oponentom po júlovom neúspešnom vojenskom prevrate. Výsledok hlasovania nebude záväzný pre ďalšie orgány EÚ.

"Samotný fakt, že sa v Európskom parlamente uskutoční takéto hlasovanie, ukazuje, že ochraňuje teroristické organizácie a podporuje ich," citovala Erdogana tlačová agentúra DPA. Následne poznamenal, že zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK) má povolené otvorene fungovať iba v EÚ.

"Bezpochyby, teroristi sa v tejto chvíli pohybujú voľne v mnohých európskych krajinách. Mnohé európske krajiny pomáhajú teroristom a poskytujú im útočisko," dodal.

Členské krajiny EÚ vyjadrili obavy z postupu Turecka po neúspešnom puči, ktorý vyústil do masových čistiek, zatýkania novinárov a politikov a zatvárania médií.

Erdogan nedávno vyzval EÚ, aby rozhodla o štatúte jeho krajiny do konca tohto roka. Ako alternatívu k EÚ dnes navrhol pripojenie Turecka k Šanghajskej organizácii spolupráce, ktorej členmi sú aj Rusko a Čína.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.