Európska centrálna banka: Riziká pre stabilitu eurozóny sa zvýšili

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Frankfurt nad Mohanom 24. novembra (TASR) - Riziká pre finančnú stabilitu v eurozóne sa podľa názoru Európskej centrálnej banky (ECB) opäť zvýšili. Hoci finančný systém v posledných šiestich mesiacoch odolal opakovaným trhovým turbulenciám, z hľadiska globálnych korektúr na trhoch sa však riziká zväčšili. S odvolaním sa na polročnú finančnú správu ECB o tom informovali agentúry Reuters a DPA.

ECB varuje, že globálne politické zmeny, vrátane novej administratívy v USA, môžu vyvolať náhle cenové turbulencie a pokles finančného toku. Vyššia politická neistota môže viesť k vytvoreniu politických programov, ktoré ochromia hospodársky rast a odsunú nevyhnutné fiškálne a štrukturálne reformy. V tom najhoršom možnom prípade vznikne tlak na dlhopisy najslabších krajín eurozóny. "V prvom rade sa môžu znova objaviť pochybnosti o udržateľnosti dlhov, a to aj napriek relatívne priaznivým trhovým podmienkam," píše ECB.

ECB ďalej upozorňuje na potenciálne riziká súvisiace s politickými udalosťami v mnohých vyspelých krajinách, napríklad, sériou volieb a plebiscitov na oboch stranách Atlantiku. Tieto udalosti môžu vyvolať veľké trhové zmeny a následne povedú k finančnému dominovému efektu. ECB to považuje za veľké riziko, keďže eurozóna je vzhľadom na nízky nominálny rast stále zraniteľná.

"Riziká ďalších korekcií cien aktív zostávajú vysoké a môžu byť posilnené vysokou koreláciou medzi jednotlivými druhmi aktív," upozorňuje banka. "Politická neistota vzhľadom na nabité budúcoročné volebné kalendáre vo veľkých krajinách eurozóny naďalej rastie nielen na národnej úrovni, ale v dôsledku britského referenda aj na úrovni EÚ."

Ďalším potenciálnym rizikom pre stabilitu eurozóny je výrazný nárast cien na niektorých realitných trhoch, kde sa prejavujú známky nadhodnotenia obytných priestorov. Podľa ECB sú drahé aj základné komerčné priestory.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.