Premiér N. Zelándu navštívil mestá zasiahnuté nedávnym zemetrasením

Novozélandský premiér John Key Foto: TASR/AP

Wellington 24. novembra (TASR) - Novozélandský premiér John Key navštívil dnes mestá postihnuté nedávnym silným zemetrasením, pričom vyhlásil, že miestne úrady robia všetko, čo je v ich silách, aby obnovili poškodenú infraštruktúru.

Ako dnes ďalej informovala agentúra AP, premiér vycestoval vojenským vrtuľníkom do miest Waiau, Kaikoura a Kekerengu ležiacich na Južnom ostrove.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 pripravilo 14. novembra o život dvoch ľudí a vyvolalo zosuvy pôdy, ktoré stále blokujú hlavnú pobrežnú diaľnicu. Stovky turistov evakuovali z Kaikoury vrtuľníkmi a námornou loďou.

Kaikoura je naďalej pre verejnosť neprístupná po ceste, hoci vojenským konvojom sa prejazd podaril. Mesto je obľúbené medzi turistami, ktorí sa zúčastňujú na plavbách zameraných na pozorovanie veľrýb.

Obyvatelia mesta Kekerengu požiadali premiéra, aby sa pričinil o skoré otvorenie diaľnice SH1. Key však tvrdí, že škody na nej sú rozsiahle a oprava si vyžiada určitý čas.

Podľa novozélandskej monitorovacej služby GeoNet mimoriadne silné zemetrasenie posunulo pevninu na Campbellovom myse, ktorý tvorí severovýchodný cíp Južného ostrova, o dva metre bližšie k Severnému ostrovu. Mesto Kaikoura ležiace na východnom pobreží Južného ostrova sa v dôsledku zemetrasenia zdvihlo o 70 centimetrov.

Južná časť východného pobrežia Severného ostrova sa posunula o jeden až päť centimetrov na západ, zatiaľ čo novozélandská metropola Wellington sa posunula o dva až šesť centimetrov na sever.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.