Česko chystá nový fond na ochranu klientov cestovných kancelárií

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Praha 28. novembra (TASR) - České ministerstvo pre miestny rozvoj sa rozhodlo zabrániť praxi, keď sa klienti skrachovanej cestovnej kancelárie (CK) , napriek povinnému poisteniu, nedostanú k svojim peniazom. Pripravuje nový zákon, ktorý počíta s garančným fondom. Do toho by cestovné kancelárie povinne odvádzali časť tržieb. Informoval o tom server iDNES.cz.

Keď v roku 2011 skrachovala CK Vivamonde, niektorí klienti, ktorí si zaplatili zájazd, sa peňazí nedočkali, aj keď CK mala podľa zákona poistenie proti úpadku. Poistenie totiž na vzniknuté škody nestačilo. Klientov sa až po piatich rokoch zastal Ústavný súd.

Ministerstvo pre miestny rozvoj aj preto dokončilo novelu zákona o podnikaní v cestovnom ruchu. Zriaďuje štátny garančný fond, do ktorého budú CK povinne platiť v závislosti od svojho obratu. Z ceny každého zájazdu by do garančného fondu malo smerovať 0,25 %. Pôvodné plány počítali dokonca s 2 %.

Poisťovať by sa navyše mali aj firmy, ktoré nepredávajú samotné zájazdy, ale takzvané spojené cestovné služby - dokopy sa v celom biznise CK a cestovných agentúr otočí ročne okolo 50 miliárd Kč (1,85 miliardy eur).

Schválením novely by Česko zaviedlo prakticky dvojakú ochranu klientov cestovných kancelárií, ku ktorému zatiaľ v Európe pristúpilo len pár krajín, napríklad Poľsko. Urobiť takýto krok sa ale chystá viacero ďalších.

Podľa Ondřeja Rušikvasa z ERV poisťovne je to ďalšia zbytočná regulácia. Navrhované zmeny pravdepodobne zaplatia klienti CK, čo priznáva nielen ministerský materiál, ale aj samotné cestovné kancelárie. CK kritizujú aj fakt, že ročný poplatok fondu nemusí byť konečný. Štát totiž môže požadovať ďalšie peniaze, a to v prípade, že fond bude musieť zachraňovať nejakú cestovnú kanceláriu a nezostane mu na to dosť peňazí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.