WEST SIDE STORY - Najslávnejší muzikál všetkých čias

Foto: WEST SIDE STORY

Bratislava 8. decembra (OTS) - Pouličné gangy, provokatívne lúskajúce prstami, Portorikánske dievčatá krútiace sukňami na strechách newyorských domov, opustené zadné dvory West Side – to je len zopár poznámok zo svetoznámej partitúry Leonarda Bernsteina, obsahujúcej také nesmrteľné piesne ako Maria, Tonight, Somewhere, America či I Feel Pretty, v človeku okamžite vyvolajú obrázky z West Side Story.

Pri svojej premiére na Broadway v roku 1957 tento muzikál nanovo definoval tento žáner hudobne a po tanečnej stránke. Genialita jeho štyroch tvorcov - Leonarda Bernsteina, Jeroma Robbinsa, Arthura Laurentsa a Stephena Sondheima stvorila dielo, ktorého úžasná umelecká kvalita zostáva nespochybniteľná do dnešných dní.

Filmová verzia získala 10 sošiek Oscara a priniesla tento „masterpiece“ miliónom divákov o pár rokov neskôr.

Do dnešného dňa West Side Story neohrozene zaujíma prvú priečku na americkom muzikálovom rebríčku – odvážne a realistické dielo, aktuálne rovnako ako v čase svojho vzniku.

Od novembra 2016 bude West Side Story opäť na celosvetovom turné. V spracovaní Joey McKneelyho je to jediná produkcia na svete, ktorá uvádza originálne choreografie Jeroma Robbinsa.

BB Promotion GmbH v spojení with Sundance Productions, Inc. NY prináša produkciu Michaelal Brennera:
Najslávnejší muzikál všetkých čias: WEST SIDE STORY – The Broadway Original Classic

Koncept a choreografia: Jerome Robbins
Dramatizácia: Arthur Laurents
Hudba: Leonard Bernstein
Text piesní: Stephen Sondheim

Jedna z najúspešnejších šou všetkých čias
Keď sa Leonard Bernstein, Jerome Robbins, Arthur Laurents a Stephen Sondheim spoločne rozhodli stvoriť niečo, čoho výsledkom bol muzikál West Side Story, ich cieľom bolo spolupracovať na báze úplnej rovnocennosti.

Foto: WEST SIDE STORY

Každý z nich by mal byť schopný prispieť svojím talentom bez výhrad. Bol to plán, ktorý bol rovnako ambiciózny ako sľubný. Výsledok bol ohromujúci.
Týmto štyrom tvorcom sa podarilo to, čo nikomu pred nimi a len málokomu po nich: dosiahnuť dokonalú jednotu hudby, tanca, dialógov a textov piesní.
Bernstein zložil komplexnú hudbu, ktorá kombinuje vplyvy amerického jazzu s klasickou hudbou, latinsko-americkými motívmi a vytvoril dokonalé umelecké dielo.

Arthur Laurents, v tej dobe už veľmi úspešný dramatik a scénarista (mal za sebou spoluprácu napr. s Alfredom Hitchcockom, či Maxom Ophülsom, napísal jedny z najkratších a zároveň najlepších dialógov v celej muzikálovej histórii. Choreografie Jeroma Robbinsa sa unikátnym spôsobom stali integrálnou súčasťou celého príbehu. Mladistvé túžby, obavy či chvastania, opísané tak presne a výstižne Arthurom Laurentsom boli premietnuté do tanca spôsobom tak brilatným a autentickým, že sa stali nadčasovými. Svojou choreografiou Jerome Robbins sčeril neznáme vody rovnako ako to dokázal Leonard Bernstein svojou hudbou.
Stephen Sondheim, v tom čase jediný neznámy mladý hudobník a textár, ktorý neskôr dosiahne na hudobný Olymp dielami ako Gypsy, Sweeney Todd či Into The Woods, dokázal skondenzovať bolestný proces dospievania do stručných a zároveň pútavých textov piesní.
Iba v jedinečnej súhre všetkých týchto prvkov muzikál West Side Story odhalí svoju pravú silu.

Mambo, jazz a tragická láska uväznená v palebnej čiare znepriatelených gangov

Manhattan - obdobie posledných sparných letných dní a chlapci zo susedstva Upper West Side sú na love. Pripravení vybuchnúť každým okamihom tancujú s dievčatami, vzduch vibruje v rytmoch mamba, rock´n´rollu a jazzu. Patrik k dvom znepriateleným pouličným gangom, ktoré vládnu prisťahovaleckej štvrti v New Yorku - “Jets” a the “Sharks” – a súboj je na spadnutie. “Jets”, synovia skorších prisťahovalcov súperia o nadvládu v uliciach štvrte s novoprišelcami z Porto Rica “Sharks“. A medzi nimi je Tony, príslušník “Jets”, a Maria, sestra vodcu znepriatelených “Sharks”.
Celý dej sa odohráva v časovom rámci niekoľkých hodín počas dvoch po sebe idúcich dní a vytvára rámec virtuózneho využitia celého radu naratívnych prostriedkov: love story, action thriller a sociálna štúdia – to všetko súčasne, West Side Story rozpráva príbeh lásky dvoch mladých ľudí, ktorých šťastie je zničené nenávisťou dvoch nepriateľských táborov v mestskej džungli New Yorku.

Početná produkcia, neuveriteľná aktuálnosť príbehu
Pôvodná choreografia West Side Story, ktorej autorom je Jerome Robbins, je osviežená Joey-om McKneelym, žiakom Jeroma Robbinsa.
Hudobnú supervíziu má pod palcom preslávený dirigent Donald Chan, ktorý študoval priamo pod Bersteinovou taktovkou a absolvoval u neho niekoľko hudobných kurzov.
Rozsiahla rytmická sekcia a sekcia klasických strunových nástrojov zaručuje bohatý, typicky „americký“ zvuk Bersteinových kompozícií.

Čo sa týka výberu umelcov, títo musia spĺňať rovnaké náročné štandardy. Joey McKneely, ktorý veľmi úzko spolupracoval na niekoľkých projektoch s jeho umeleckým mentorom, vrátanie šesťmesačného obdobia skúšania prestavenia Jerome Robbins’ Broadway v r. 1989 (pozn. Jerome Robbin´s Broadway je antológiou pozostávajúcou z diel, na ktorých sa Jerome Robbins podieľal buď ako režisér resp. ako choreograf), do muzikálu West Side Story obsadil mladých profesionálnych umelcov, ktorí sú vekovo blízke postavám z muzikálu. Mladí, prevažne americkí umelci, obsadení v muzikáli, sa zhostili obdivuhodne svojich úloh, či už po stránke hereckej, speváckej alebo tanečnej.

Všetky kastingy prebiehali na Broadwayi v New Yorku, jedinom mieste, kde môžete nájsť umelcov s potrebnou technickou brilantnosťou a energiou. Početná produkcia pozostávajúca z 36 účinkujúcich a viac ako 80-členný tím v zákulisí prináša muzikál West Side Story späť na javisko v celej jeho aktuálnosti, ktorá za ostatných 60 rokov od svojho vzniku nestratila nič zo svojej sily.

Foto: WEST SIDE STORY

Skvelé hudobné divadlo: oceňované a medzinárodne oslavované
Celosvetovo oslavované predstavenie West Side Story sa predstavilo vo vypredaných divadlách a halách po celom svete, od Londýna po Paríž a Berlín, od Sydney po Tokyo. Bolo nominované na londýnske prestížne divadelné ocenenie, The Laurence Olivier Award, a získalo dve ceny Theatregoers’ Choice Awards v britskej metropole v r. 2009. Svetové médiá na neho takisto pejú len samé chvály a nešetria superlatívmi. Denník Neue Zürcher Zeitung napísal: “Vizuálne ohromujúce predstavenie v nádherných farbách, dokonalé hudobné prevedenie, fascinujúca produkcia a presvedčiví umelci v hereckých aj tanečných výkonoch. Udivujúca presnosť tanečných scén v kombinácii so spaľujúcou energiou. Jedinečné hudobné divadlo v úžastnej inscenácii, ktoré doslova vytrhlo divákov zo sedadiel.” Londýnsky denník Evening Standard nadšení uviedol: “Je to skrátka famózne, citovo nadubaný revival.

Informácie: www.westsidestory.de, https://www.facebook.com/WestSideStoryOfficial/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.