Kim Čong-un nechal od nástupu k moci popraviť už vyše 300 ľudí

Vodca Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Soul 29. decembra (TASR) - Severokórejský vodca Kim Čong-un za päť rokov od svojho nástupu k moci nechal popraviť už viac ako 300 ľudí, z veľkej časti vysokých štátnych predstaviteľov. Vyplýva to z dnes zverejnených odhadov juhokórejského Inštitútu pre stratégiu národnej bezpečnosti (INSS).

Podľa expertov zo Soulu v poradí tretí člen vládnucej kimovskej "dynastie" využíva popravy na upevnenie svojej moci. Od roku 2011 vykonali v stalinistickej KĽDR približne 340 popráv, pričom v 140 prípadoch išlo o vysokopostavených vládnych a straníckych činiteľov.

Len v auguste tohto roku nechal Kim popraviť dvoch predstaviteľov. Jeden z nich sa údajne previnil tým, že zaspal počas oficiálneho rokovania a druhý predložil projekt, ktorým sa vodca cítil ohrozený. Najvyšší trest bol údajne v oboch prípadoch vykonaný brutálnym spôsobom za použitia protilietadlovej zbrane, napísali noviny Independent.

Podľa analytikov sa vláda Kim Čong-una aj na severokórejské pomery vyznačuje mimoriadnou krutosťou. Len v roku 2014 nechal popraviť okolo 50 činiteľov odsúdených za rozličné obvinenia, od korupcie až po sledovanie zakázaných juhokórejských seriálov.

Pred troma rokmi sa týmto spôsobom zbavil aj svojho vlastného strýka a niekdajšieho druhého muža režimu Čang Song-tcheka, ktorého odsúdili za údajnú vlastizradu. Za ostatných päť rokov Kim Čong-un nechal päťkrát vymeniť ministra obrany, zatiaľ čo jeho otec za 17 rokov svojej vlády len trikrát, aj to v dvoch prípadoch z dôvodu úmrtia.

Kim Čong-un podľa analytikov dlhodobo likviduje "starú gardu" prominentov, ktorí boli pri moci počas vlády jeho otca Kim Čong-ila. Činy, ktorých sa mali dopustiť, sú pritom - v súlade s bežnou praxou totalitných režimov - zjavne vykonštruované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.