Na výcvikovú misiu do Pobaltia by malo odísť asi 152 vojakov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 29. decembra (TASR) - Slovenskí vojaci by v rámci spoločnej výcvikovej misie krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Pobaltí mali v budúcom roku pôsobiť v Lotyšsku. Do tejto krajiny ich pôjde do 152. Vyplýva to z návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Slovenskí vojaci by mali byť v krajine od apríla do júna. "Cieľom navrhovaného pôsobenia príslušníkov OS SR je realizovať výcvik v rámci výcvikovej prítomnosti V4 na území pobaltských členských štátov NATO, čo má v súlade so spoločnou deklaráciou krajín Pobaltia prispieť k doplneniu spôsobilostí aliancie v tomto regióne," uviedol rezort obrany v dôvodovej správe.

Vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia avizoval minister obrany Peter Gajdoš na júlovom summite NATO vo Varšave. Ako prví by v tomto regióne mali pôsobiť českí vojaci, následne slovenskí, maďarskí a nakoniec poľskí.

Gajdoš na summite uviedol, že táto výcviková misia bude nadväzovať na posilňovanie východného krídla NATO. Lídri členských krajín aliancie totiž na summite odsúhlasili plán na nasadenie štyroch práporov v Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku.

Vyslanie slovenských vojakov do Lotyšska ešte musí odobriť vláda a parlament.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.