Na leteckých dňoch v Sliači sa k bombardéru B-52 pridá ďalší - B1-B

Ilustračná snímka. Foto: TASR AP

Sliač 1. augusta (TASR) - Na Medzinárodných leteckých dňoch (MLD) SIAF 2017, ktoré sa uskutočnia na Leteckej základni Sliač v dňoch 26. a 27. augusta, sa okrem jedného z najväčších lákadiel -amerického strategického bombardéra B-52 Stratofortress predstaví v premiére aj nadzvukový ťažký bombardér amerických vzdušných síl B1-B Lancer.

Koncom augusta a začiatkom septembra bude totiž toto lietadlo súčasťou medzinárodného vojenského cvičenia NATO – Ample Strike v Českej republike. Vďaka dobrým vzťahom MLD SIAF s českým leteckým podujatím Dni NATO, bude bombardér aj na Sliači.

"Rokovania o jeho prílete sa začali na medzinárodnej konferencii Globsec, na ktorej sme sa s organizátormi českých Dní NATO dohodli na spoločnom stretnutí v Ostrave. Americká strana oceňuje letecké dni a pochvaľuje si ich organizáciu, účasť, ako aj korektné vzťahy so slovenskými vzdušnými silami. Som rád, že vďaka tomu môžeme návštevníkom ponúknuť ďalšie lietadlo, ktoré sa na Sliači predstaví vo svojej premiére," hovorí riaditeľ MLD SIAF 2017 Hubert Štoksa.

Americký B1-B má prezývku "bone" (kosť), čo je slovná hračka založená na výraze B-ONE (1). Podľa slov organizátorov má tento stroj nemalú šancu získať v závere leteckých dní putovnú cenu Best display Smik Trophy za najlepšiu letovú ukážku.

"B1-B Lancer a B-52 Stratofortress patria okrem iných k chrbtovým kostiam strategického letectva amerických vzdušných síl. B1-ka je nadzvukový ťažký bombardér s meniteľnou geometriou krídla, čo jej umožňuje vyvinúť vysokú rýchlosť. Vďaka tomu je jediným americkým nadzvukovým strategickým bombardérom súčasnosti," približuje najnovší prírastok v programe leteckých dní Jaroslav Švacho z organizačného tímu MLD SIAF a tiež bývalý vojenský pilot na MiG-21.

Predvečer MLD SIAF bude patriť aj tento rok odovzdávaniu prestížnych ocenení. Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky zviditeľňuje a oceňuje osobnosti, projekty, inštitúcie, spoločnosti a iné subjekty za ich prínos v rôznych oblastiach slovenského letectva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.