Saakašvili požaduje ústavnú obžalobu prezidenta Porošenka

Na archívnej snímke Michail Saakašvili Foto: TASR/AP

Kyjev 8. novembra (TASR) - Bývalý gruzínsky prezident a súčasný ukrajinský opozičný činiteľ Michail Saakašvili v stredu vyhlásil, že hodlá spustiť proces "ľudovej obžaloby" ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ak zákonodarcovia nebudú konať. Informovala o tom agentúra TASS.

"Kľúčovou požiadavkou v tejto fáze je zákon o obžalobe ukrajinského prezidenta. Ak sa však legislatívny zbor nebude mať k činu, navrhujem spustenie ľudovej obžaloby so začiatkom 3. decembra. Nech o tom rozhodnú ľudia," uviedol Saakašvili, ktorý je aj bývalým gubernátorom Odeskej oblasti.

Saakašvili zároveň navrhuje ďalší pochod za schválenie zákonov o protikorupčnom tribunáli a obžalobe. "Parlament bude rokovať na budúci týždeň. Ukážme im, že nás je mnoho a že neotáľame. Nebudeme len tak postávať, budeme pochodovať, naše rady sa budú rozrastať," dodal.

Demonštranti od 17. októbra táboria pred budovou ukrajinského parlamentu a dožadujú sa prijatia zákonov umožňujúcich odobratie poslaneckej imunity, vytvorenie protikorupčného súdu, novelizáciu volebných zákonov a schválenie zákona o ústavnej obžalobe (impeachmente) prezidenta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.