NESROVNAL: Do zimného štadióna neinvestuje mesto ani euro bez kontroly

Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 8. novembra (TASR) –Bratislave hrozí, že bude pre svetový šampionát v ľadovom hokeji v roku 2019 musieť do Zimného štadióna Ondreja Nepelu investovať milióny eur. Hokejová aréna pritom prešla v rokoch 2009 až 2011 rozsiahlou rekonštrukciou za viac ako 70 miliónov eur a mesto túto obnovu ešte stále spláca. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na situáciu reaguje, že do štadióna mesto neinvestuje ani euro bez náležitej kontroly.

Od apríla tohto roka platia podľa primátora nové kritériá pre majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a Bratislava ich musí dodržať. Viaceré zariadenie v štadióne, ako chladiaci a informačný systém, vzduchotechnika či mantinely, tak už nespĺňajú nové štandardy.

"Bol som informovaný o nevyhovujúcom stave Zimného štadióna Ondreja Nepelu s tým, že jeho uvedenie do vyhovujúceho stavu by vyžadovalo neuveriteľných päť miliónov eur. Nezaplatíme však ani jedno euro bez náležitej kontroly, bez toho, aby sme sa presvedčili, že skutočne je situácia tak vážna," povedal na brífingu Nesrovnal. Na stredajšom mestskom zastupiteľstve chce preto požiadať mestského kontrolóra, aby vykonal čo najskôr kontrolu týchto zariadení a potvrdil, alebo vyvrátil potrebu ich výmeny či rekonštrukcie. "Táto situácia je o to šokujúcejšia, že mesto ešte stále spláca zimný štadión. Čaká nás posledná splátka šesť miliónov eur a už sme konfrontovaní s potrebou na jeho opravu," podotkol bratislavský primátor.

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) poslal prevádzkovateľovi štadióna - Správe telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) hlavného mesta zoznam nevyhnutných vecí, ktoré treba v hokejovej aréne zrekonštruovať či doplniť. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 budú okrem Bratislavy prebiehať aj v Košiciach a SZĽH tvrdí, že komunikuje na obidvoch stranách s majiteľmi štadiónov. "Zhodnocujeme, čo je skutočne potrebné na to, aby sa na nich mohli uskutočniť majstrovstvá sveta. Nie sú to žiadne prehnané požiadavky, len štandard, ktorý musí hala spĺňať pri organizovaní svetového šampionátu," uviedol zväz pre TASR s tým, že si bude štadióny počas majstrovstiev len prenajímať. Aby sa šampionát mohol uskutočniť na dôstojnej úrovni, musia sa podľa SZĽH majitelia štadiónov postaviť k situácii zodpovedne a zrealizovať nutné opravy.


Bratislavský mestský poslanec a predseda mestskej komisie pre školstvo, vzdelávanie a šport Rastislav Žitný si myslí, že zimný štadión výraznú rekonštrukciu nepotrebuje. O požiadavkách SZĽH však už počul. "Budeme sa nimi zoberať aj v komisii pre školstvo, vzdelávanie a šport. Som presvedčený, že prípadné náklady pre úpravu na majstrovstvá sveta by mal znášať SZĽH alebo štát," skonštatoval pre TASR. Poslankyňa hlavného mesta Jarmila Tvrdá, ktorá v čase rekonštrukcie štadióna bola riaditeľkou mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy, tvrdí, že kolaudácia arény v roku 2011 prebehla bez chýb. "Určite mantinely a sklá boli v poriadku, keď sa to odovzdávalo. Nemám vedomosť, čo sa v tých piatich miliónoch požaduje. Treba to zanalyzovať, čo treba a čo nie je potrebné," povedala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.