Na Slovensku je v súčasnosti 343 strelníc, najviac v okrese Komárno

Ilustračné foto Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 8. novembra (TASR) – Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných 343 strelníc, z toho najviac v okrese Komárno. „Prevádzkovateľ strelnice musí dodržiavať povinnosti uvedené v paragrafe 51 Zákona číslo 190/2003 Zbierky zákonov o strelných zbraniach a strelive,“ uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Akákoľvek športová alebo rekreačná streľba je na Slovensku možná iba na miestach určených na bezpečnú streľbu, ktorými sú podľa spomínaného zákona strelnice. Povolenia na ich prevádzkovanie vydáva polícia. Takáto strelnica musí spĺňať základné kritériá na bezpečnosť, teda minimálne mať kolaudačné rozhodnutie na stavebné časti a kladný balistický posudok, ktorý určí ako výkonnými zbraňami je na nej možné strieľať,“ uviedlo pre TASR Združenie vlastníkov strelných zbraní – Legis Telum.

Podľa ich vyjadrenia na strelniciach môžu strieľať vlastníci zbraní a pod dohľadom i osoby, ktoré nemajú zbrojný preukaz. Všetci musia dodržiavať základné zásady bezpečnej manipulácie, riadiť sa prevádzkovým poriadkom a poslúchať pokyny správcu strelnice, ktorý je zodpovedný za zaistenie správneho chodu strelnice. Je oprávnený vylúčiť zo strelnice akúkoľvek osobu, ktorá by nedodržiavala stanovené zásady.

"Strelnice na Slovensku po dlhšom období, keď ich mnoho zaniklo, začali zaznamenávať znova pozitívny trend. Nie už ten masový, ako to bolo v prípade tých sväzarmovských, ale skôr komerčný, keď vznikajú kryté, často priamo v mestách. Ich počet sa relatívne stabilizoval, stúpa aj vybavenosť, a to vrátane možnosti zapožičania rôznych druhov zbraní. Ich návšteva býva často aj predmetom turistiky z krajín ako napr. Veľká Británia. Dúfajme, že sa tento trend udrží aj po chystanej novele zákona,“ uviedlo Legis Telum.

Napríklad v Bratislave sú tri strelnice. Jednou z nich je Hunter Club – výcvikové a školiace stredisko civilnej ochrany a balistiky. Okrem streľby na štyroch 25 metrov a štyroch 45 metrov dlhých dráhach ponúkajú aj rôzne druhy kurzov, výcvikov, školení. Najväčší záujem je o psychotesty a kurzy prípravy pre žiadateľov o zbrojný preukaz. Pre TASR to potvrdil spolumajiteľ strelnice Juraj Hodul.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.